Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


Akademik İngilizce Sınavları

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Akademik İngilizce Sınavları

Günümüzde İngilizcenin artık neredeyse herkes tarafından öğrenildiği ve iş ya da okul hayatında da önemli bir yeri olduğu görülmektedir. Bu durumda İngilizceyi iyi öğrenmek ve akıcı bir şekilde konuşabilmek, konuşulanı anlayabilmek büyük önem taşımaktadır. Bunları yapabilecek durumda olmak her zaman kişinin İngilizce konusunda yeterli olduğunu göstermemektedir. İşi daha ciddi ve akademik boyuta taşımak isteyen kişiler bunun için bazı akademik ingilizce sınavları adı altında yer alan sınavlara girip, buradan belirli dereceler elde etmektedir. Söz konusu akademik ingilizce sınavlarından bahsetmek konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.


Akademik İngilizce Nedir?

Akademik İngilizcenin günlük kullanılan İngilizceden belki de en büyük farkı nesnel olmasıdır. Kullanılan cümle ve kelime kalıpları kişilerin günlük hayatlarında kullandıkları İngilizceden çok farklıdır. Özellikle yükseköğretim kurumlarında ortaya çıkan akademik ingilizce, buradaki derslerde ve ulusal makalelerde yaygın olarak kullanılır. Akademik bir kariyer planlayan herkesin mutlaka akademik ingilizceyi iyi bir şekilde öğrenmesi ve geçerliliği bulunan sınavlardan yeterli puanı alması gerekmektedir. Kimler için gerekli olduğu konusunda ise şöyle bir listeleme yapılabilir:


Akademisyen olmak isteyenler,

İş hayatında ya da özel hayatında akademik verilere ilgi duyanlar ve bunları kullananlar,

Eğitimini yurtdışında gerçekleştirecek olanlar olarak sıralamak mümkündür.

Bunun yanı sıra akademik ingilizce konusunda yeterliliğini ölçmek isteyenler ve birçok iş yerinden de yeterlilik belgesi isteyen adaylar için bazı geçerli sınavlar bulunmaktadır. Bunlar;

TOEFL,

YDS,

IELTS,

Proficiency sınavı olarak sıralayabiliriz. Şimdi bu sınavlar hakkında bilgilendirme soru işaretlerinin giderilmesinde etkili olacaktır.


TOEFL

Merkezi New Jersey’de bulunan bir kurum tarafından hazırlanan TOEFL, ana dili İngilizce olmayan adayların yeterliliklerini ölçmeleri için yapılan bir sınavdır. Bir çok yerde geçerliliği de bulunan bu sınav, özellikle iş dünyasında işe alım ya da maaş artışı isteyenler ve üniversitelerde hazırlığı atlamak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Bu sınavda; konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerileri olmak üzere 4 alanda ölçüm yapılmaktadır. TOEFL sınavı toplamda 4 saat sürmekte ve bu sınavın geçerliliği 2 yılı kapsamaktadır. 2 yılsonunda kişinin tekrar sınava girip yeni bir puan alması gerekmektedir. Bu sınavda reading, listening, writing ve speaking bölümlerinin her biri 30 puan üzerinden değerlendirilmekte olup, toplamda 120 tam puana kadar alınabilmektedir.