YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır.

YDS sınavına; yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurtdışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak adaylar girebilir. YDS sınavında 80 soru vardır ve sınav süresi 150 dakikadır. Her doğru cevap adaya, 1.25 puan kazandırmaktadır. Yanlış cevaplar doğruları etkilememektedir.

YDS sınavı 2018 yılına kadar ilkbahar ve sonbahar oturumu olmak üzere yılda iki defa yapılken, 2018 Temmuz ayında ÖSYM tarafından yapılan bir güncellemeyle sınava aralık ayı oturumu da eklenerek sınav sayısı üçe çıkarılmıştır. Sınava hazırlanabilmek için ideal İngilizce seviyesi B2 (Intermediate) olmakla birlikte sınava hazırlık için altı-sekiz aylık zamanı olan adaylar B1 (Pre-intermediate) seviyesinde de çalışmalarına başlayabilirler.
YDS sınavı genellikle büyük illerin tamamında yapılmaktadır. Sınav ücreti 100 TL olup sınava girilecek tarihte güncel ücret tekrar kontrol edilmelidir. YDS başvuruları https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

YDS Sınavı Konu Dağılımları

Kelime Bilgisi: 6
Dil bilgisi: 10
Cloze Test: 10
Cümle Tamamlama: 10
İngilizce-Türkçe Çeviri : 3
Türkçe-İngilizce Çeviri: 3
Okuma Parçaları: 20
Diyalog Tamamlama: 5
Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma: 4
Paragraf Tamamlama: 4
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 5

YDS Puan Aralıkları

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

E-YDS sınavı da YDS’ye alternatif bir sınavdır. Bilgisayar üzerinden yapılır. Yıl içinde 8-10 defa yapılabilen sınav, genellikle YDS’nin yapıldığı aylarda olmamaktadır. e-YDS’ye giren adaylar, girdikleri sınav tarihinden itibaren üç (3) ay süresince yeniden sınava başvuramazlar. e-YDS’ye katılım bedeli 200 TL’dir. Sınav; Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılır. YDS sonuçları 2-3 hafta içerisinde; e-YDS ise aynı günün gecesi 23.59’da açıklanmaktadır. Bunun dışında soru tipleri ve puan hesaplamalarında bir değişiklik bulunmamaktadır.

Yüksek lisans programları için baraj 50, doktora programları için 55’tir. Ancak başvurulacak okula göre baraj puan değişiklik gösterebilir.
YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılacak.

YDS Puan Seviyeleri

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri YDS Puanı
A1 30
A2 45
B1 60
B2 75
C1 95
C2 100

Bir cevap yazın