Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


International English Language Testing System

International English Language Testing System

IELTS sınavları The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır.

IELTS tamamen kâğıt üzerinde uygulanan bir sınavdır. Sınav Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Speaking bölümü bire bir mülakat şeklinde yapılmaktadır. Bu, İngilizce konuşma yetkinliklerinizin en etkili ve doğal şekilde test edilmesi anlamına gelir. IELTS dışındaki pek çok diğer sınav ‘bilgisayar tabanlı’dır.

NEDEN IELTS SINAVI?

IELTS sınavını diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği kağıt-kalem (paper based) ile uygulanmasıdır. Adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek performanslarını gösterebilirler.

Konusunda uzman eğitmenler adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve sağlıklı diyalog ortamı sağlanmaz. Bilgisayar ortamında uygulanan sınavlarda yan yana oturan adaylar aynı anda farklı bölümleri yaparlar. Bu durum adaylar üzerinde konsantrasyon sorunu yaratabilir. IELTS sınavında dinleme okuma ve yazma bölümleri tüm adaylar için aynı anda başlar ve biter. Konuşma bölümünde ise tüm adaylar birbirinden bağımsız olarak sınavı alırlar. IELTS sınavı Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümleri süreleri şu şekildedir ;

DİNLEME: 30 dakika

OKUMA: 60 dakika

YAZMA: 60 dakika

KONUŞMA: 11–14 dakika

IELTS Sınav Şekli

Yaklaşık üç saat süren Ielts sınavı, dört ayrı bölümden oluşur. Listening 40 dakika, Reading 60 dakika, Writing 60 dakika, Speaking 11-15 dakika sürer. Alınan skorlar iki yıl geçerlidir. Haftada bir defa, ayda da ortalama dört defa yapılır. Sınavda geçme-kalma esas alınan bir ölçüt değildir. Başvurunun yapılacağı kurumun belirlediği puanı almak gerekir.

Listening

Dört parçadan oluşan sorular gittikçe zorlaşır. 40 dakikalık sürenin 30 dakikası sınav, kalan 10 dakikası ise cevapları kâğıda yazmak için kullanılır. Bölümlerin sadece bir defa dinlenilmesine izin verilir.

Reading

Akademik IELTS’te üç bölüm vardır. Bölümlerde bir okuma parçası ve 14 civarı soru vardır. Toplam soru sayısı 40’tır. Genel Eğitim IELTS’te üç bölümden oluşur ama beş okuma parçası bulunur.

Writing

Akademik IELTS’te iki görev vardır. Bunlardan birinde diyagram, grafik ya da bir tablo ile ilgili açıklama yapılması beklenir. İkinci görevde eleştirel kompozisyon yazılır. Genel Eğitim IELTS’te de iki görev vardır. İlk kısımda bir olay açıklanır veya bir mektup yazılır. İkinci bölüm Akademik IELTS ile aynıdır.

Speaking

Sınav gözetmeni ile yüz yüze yapılan speaking bölümü konuşma esnasında kaydedilir. Üç kısımdan oluşur. İlk aşamada, adaya kişisel sorular yöneltilir. İkinci aşamada, Sınav gözetmeni tarafından bir kart verilir. Kartta belirtilen konuya bir dakika hazırlanıldıktan sonra, adayın konu üzerinde iki dakika konuşması beklenir. Son aşamada belirtilen bu konu hakkında gözetmen ile soru cevap yapılır.

İlk üç bölüm (listening-reading-writing) tek günde tamamlanır. Bu bölümlerde ara verilmez. Speaking kısmı farklı bir zamanda da yapılabilir.

IELTS Kursu ile Hedeflediğiniz Puana Ulaşın

Aksaray Amerikan Kültür IELTS Kursu, IELTS sınav tecrübesine sahip, deneyimli yabancı eğitmenler tarafından verilen eğitimlerinde %100 başarı garantisi sunmaktadır. Dört bölümden oluşan sınavın hem akademik hem de genel modülleri için eğitim veren Aksaray Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu, birebir eğitim ile öğrencilerinin hedefledikleri puanı almaları için güvenilir rehberlik ve profesyonel hizmet anlayışı taşımaktadır.

130’u aşkın ülkede gerçekleştirilen IELTS sınavına günümüzde 4 milyondan fazla aday katılmaktadır. Dünyanın her yerinde geçerliği olan IELTS sınavı ile adaylar üniversite eğitimlerine yurt dışında devam edebilir, uluslararası şirketlerde iş fırsatı yakalayabilir ya da yurt dışında yaşamak için göçmenlik başvurusu yapabilirler. Binlerce üniversite ve kurumun kabul şartları içerisinde yer alan IELTS sınav sonucu, alınmasını takip eden iki yıl boyunca geçerliliğini korur.

Geçerli IELTS Taktikleri ile Başarıya Ulaşın

Adaylar, IELTS sınavını ister bilgisayar tabanlı ister kâğıt üzerinde gerçekleştirmek istesinler sınava taktiklerini ve sınava ait teknikleri öğrenerek başarılı olurlar. Sınavı oluşturan dört bölüm için de tam donanımlı bir eğitim müfredatı oluşturulur ve adaylar her bir bölüme eksiksiz hazırlanır.

Toplam 2 saat 45 dakika süren sınavdaki okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerine birebir örneklerle hazırlık sağlanır. 

Öğrencilerin akıcı bir İngilizce ve yeterli kelime bilgisi ile sınava girmeleri hedeflenir. Toplam ders saati adayların kayıt esnasında gerçekleştirecekleri seviye tespit sınavına göre belirlenir. Orta seviyede İngilizce bilgisine sahip adaylar direkt olarak IELTS sınav eğitimine alınırken İngilizce dil yeterliliğine sahip olmayan adaylara öncelikle genel İngilizce eğitimi sunulur. Eğitim sırasında kullanılacak kaynaklar ve yapılacak deneme sınavları tamamen ücretsiz olarak sağlanır.

Aksaray Amerikan Kültür IELTS Kursu

Aksaray Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu, öğrencilerinin tam öğrenme gerçekleştirmesi konusundaki hassasiyeti sebebiyle tüm IELTS hazırlık öğrencilerine aktivite derslerini de hiçbir ücret talep etmeksizin sunar. Akademik IELTS sınavı, TOEFL ve PTE Akademik gibi uluslararası sınavlar başta olmak üzere YDS ve YÖKDİL gibi ÖSYM tarafından yapılan İngilizce sınavları ile de denklik sağlamaktadır.

Aksaray Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu, öğrencilerin sınav hazırlığına başlamasından IELTS sınav başvurusu süreçlerine kadar her aşamada öğrencilere destek olur ve rehberlik sağlar. %90 devamlılık sağlayan öğrencilere aldıkları ders saatinin %10’u kadar ek ders de verilir. Verilen ödevleri eksiksiz olarak yapan, birebir derslere ve aktivite sınıflarına istisnasız, aktif olarak katılan öğrenciler sınavda başarı göstererek dünya vatandaşı olmanın kapılarını aralayabilirler.