Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


YDS Sınavı Nedir

Bilgi Al

YDS Sınavı Nedir

YDS her yıl ÖSYM aracılığı ile düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. Güz dönemi ve bahar dönemi olarak yılda iki defa yapılmaktadır. Sınavda bireylerin yabancı dil bilgisini belirleyen sorular yer almaktadır. 80 sorudan oluşan sınavın süresi de 180 dakikadır. YDS sınavı bireylerin okuduklarını anlama becerilerini ölçmekte, aynı zamanda kelime ve dil bilgisine olan hakimiyetini belirlemektedir.


YDS Nedir?

Yabancı dil seviye belirleme sınavı olan YDS, YÖK’ün verdiği talimatla ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÜDS, KPDS, KPSS Yabancı Dil Sınavlarının kaldırılması ile YDS Sınavı uygulanmaya başlanmıştır. Bu sınav, bireylerin grammer bilgilerini okuma ve anlama yeteneğini ölçmektedir.


Sınav çoktan seçmeli olarak test yöntemi ile yapılmaktadır. YDS sınavından alınan puanın geçerlilik süresi ise ÖSYM tarafından 5 yıl olarak belirlenmiştir. Birden fazla sınav sonucuna sahip olan bireylerin ise en yüksek aldığı sınavın puanı baz alınmaktadır. Tam olarak 23 dilde yapılan bu sınavda Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça dilleri senede iki defa olarak düzenlenmektedir. Diğer dillerin sınavı ise senede bir defa yapılmaktadır.