YDS Kursu

YDS (yabancı dil sınavı), bire bir özel ders niteliğinde olup, sınav formatına ve tekniklerine yönelik bir eğitimin öğrencilerimize sunulduğu esnek eğitim programıdır. Aksaray Dil Kursumuzdaki bu programda öğrencilerimiz istedikleri gün ve saatlerde derslerine katılabilirler. Tamamen sınavın içeriğine ve soru tiplerine yönelik, derslerin haricinde deneme sınavları da uyguladığımız bir eğitimdir. YDS’ye yönelik esnek eğitim programına katılabilmeleri için öğrencilerimizin B2 (upper-intermediate) seviyesinde olmaları bu sınava çalışabilmeleri açısından yeterli olacaktır. Eğer bu seviyeden daha düşük bir seviyede olurlarsa sınıf programlarımız veya dil bilgisine yönelik esnek eğitim programlarımıza katılıp sonrasında bu sınava yönelik derslere katılabilirler.

YDS Nerelerde Kullanılmaktadır?

%30 Ekstra İndirim Kazanmak için Formu Doldurun

  YDS çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Kamu Kurumlarının Yurtdışı Teşkilatlarında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer kamu görevlilerinin bu sınava girmesi gerekmektedir.
  • 657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak çalıştırılacak mütercim veya tercümanlar ile çözümleyici ve programcıların bu sınava girmesi gerekmektedir.
  • 657 sayılı kanun, 926 sayılı TSK Personel kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre çalışmakta olanlar ile 399 sayılı KHK’nin 3/C maddesine göre çalıştırılan sözleşmeli personel olarak çalışanlardan YDS tazminatı almak isteyenlerin bu sınava girmesi gerekmektedir.
  • Doçentlik sınavına girecek adayların bu sınava girmeleri ve bu sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.
  • Doktora ve Sanatta Yeterlik Sınavına girecek adayların bu sınava girmeleri ve en az 60 puan almaları gerekmektedir.
  • Araştırma Görevlisi kadrolarına atanmak isteyenler için 1999 yılında YDS’den 60 puan alma şartı istenmiştir. Bu zorunluluğun tekrar istenip istenmeyeceği konusunda bir kesinlik yoktur.
  • YÖK kanalıyla Yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek isteyenler için 1996 yılında bu sınavdan 40 puan alma zorunluluğu istenmiştir. Bu zorunluluğun tekrar istenip istenmeyeceği bilinmemektedir.

  Bunların dışında YDS sınav sonuçları yüksek lisans (bilhassa tezli yüksek lisans) başvurularında da istenmektedir. Tezli Yüksek Lisans başvurularında bir çok üniversite ve enstitünün yabancı dil yeterliliği arıyor olması sebebiyle YDS sınav sonuçları yüksek lisans başvurularında yabancı dil eterlilik belgesi olarak kullanılabilmektedir. Yüksek lisans başvuruları için YDS sınavından kaç puan alınması gerektiği en az 45 olarak belirlenmiş olmakla birlikte başvuru yapmak istediğiniz üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapmak istediğiniz enstitüden kaç puan istendiğini öğrenebilirsiniz.

  Ön Bilgi Formu

  Form is deprecated, please cotact the webmaster to upgrade this form.

  ETİKETLER:
  Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Onur Kelkitli dedi ki:

   Hüseyin hoca ile YDS den hedeflemiş olduğum 80 puanı aldım , kurum çalışanlarına ve hocamıza çok teşekkür ediyorum

  Whatsapp
  Amerikan Kültür Aksaray
  Amerikan Kültür Aksaray
  Merhabalar, İstanbul Aksaray Amerikan Kültür Yabancı Dil Kurslarındaki eğitimleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

  Ücretsiz Eğitimler ve İndirim İçin Formu Doldurunuz.