IELTS Kursu

IELTS (International English Language Testing System), İngilizce’deki yeterliliğinizi ölçmek ve değerlendirmek amacıyla hazırlanan uluslar arası bir sınavdır. Her yıl bir milyondan fazla kişi uluslar arası arenada iş bulabilmek ve eğitim görebilmek için bu sınava giriyor. IELTS sınavı, üniversitelere ve fakültelere İngilizcede yetkin olan ve yeterli becerilere sahip öğrencileri seçmede yardımcı olmak üzere University of Cambridge ESOL Examinations, British Council ve IDP Education Australia tarafından ortaklaşa düzenlenmektedir. Geçerliliği tüm dünyada kanıtlanmış olan IELTS sınavı ilk olarak 1989 yılında gerçekleştirilmiştir.

IELTS sınavı 120 ülkede 6000’i aşkın kurum tarafından tanınmakta. IELTS Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki pek çok akademik kurum ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 2000’i aşkın akademik kuruluş ve çeşitli profesyonel kurumlar tarafından kabul edilir. Ayrıca bu sınava girmek Avustralya ve Kanada’ya göç edebilmenin önkoşuludur.

%30 Ekstra İndirim Kazanmak için Formu Doldurun

  IELTS sınavı, Akademik ve Genel IELTS olmak üzere ikiye ayrılır. Genel IELTS sınavına, İngilizce konuşulan bir ülkeye taşınan ve orada çalışmak isteyen kişiler ya da sadece İngilizcedeki yeterliliğini ölçmek isteyen adaylar girer. Akademik IELTS sınavı ise adayların öğrenim dili İngilizce olan üniversitelerde öğrenim görmeye yeterli olup olmadıklarını ölçmeye yöneliktir. Sonuçlarının bir aydan daha kısa bir sürede açıklandığı IELTS sınavına tekrar giriş mümkündür. Ayrıca, sınav sonucu iki yıl boyunca geçerliliğini korur.

  IELTS Sınavı Ne Kadar Sürer ?

  IELTS sınavı, 2 saat 45 dakika sürer ve dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört ayrı bölümden oluşur. Bu bölümleri tek tek incelersek; Listening (dinleme) bölümü 30 dakika sürer ve bu bölümde 40 soru bulunur. Genel bir sohbet ya da herhangi bir şehir, müze hakkında bilgi veren genel bir konuşma bu bölümü oluşturacaktır. Her konuşma ya da kayıt sadece bir kez dinletilir.

  Reading (okuma) bölümü 60 dakika sürer ve dinleme bölümünde olduğu gibi 40 sorudan oluşur. Akademik IELTS sınavında üç okuma parçası bulunur ve bunlar kitap, gazete ve dergilerden alınmış parçalardır. Bu bölümden yeterli bir not alabilmek için parçayı anladığınızı göstermeniz gerekir. Genel IELTS sınavında ise kişinin İngilizce konuşulan bir ülkede karşılaşabileceği türden materyaller karşısına çıkar.

  Writing (yazma) bölümü bir saat sürer ve iki kısımdan oluşur. Akademik sınavda gösterilen şema veya tablodaki bilgi hakkında yaklaşık 150 kelimelik bir rapor yazılması istenir. İkinci kısımda ise bir durum ya da kavram hakkındaki düşüncelerinizi 250 kelime ile anlatmanız istenir. Genel sınavda ise, bir şeyi 150 kelime ile açıklamanız istenirken ikinci kısımda belli bir durum üzerine 250 kelime ile görüşlerinizi bildirmeniz beklenir.

  Speaking (konuşma) bölümünün süresi ise 10 dakika ile 15 dakika arasında değişir. Görüşmeyi yürüten kişinin nerede yaşadığınıza, hobilerinize ve kişisel konulardaki sorularına cevap vermeniz gerekir. Bunun yanında hazırlanmanız için bir dakika verilen özel bir konu hakkında konuşmanız gereklidir. Son dakikalar ise daha genel konulardan konuşularak geçirilir ve sınav sona erer.

  IELTS Sınavı Soru Dağılımı ve Süreleri

  • Sınav süresi: 2 saat 44 dakika
  • Dinleme Bölümü: 4 bölüm, 40 soru, 30 dakika
  • Genel İngilizce Okuma Bölümü: 3 bölüm, 40 soru, 60 dakika
  • Akademik İngilizce Okuma Bölümü: 3 bölüm, 40 soru, 60 dakika
  • Genel İngilizce Yazma Bölümü: 2 konu,150-250 kelime, 30 dakika
  • Akademik İngilizce Yazma Bölümü: 2 konu, 150-250 kelime, 60 dakika
  • Konuşma Testi Bölümü: 12-14 dakika

  Her bölüm için ayrıca tüm sınav puanınızdan ayrı bir not alırsınız. Sonuçlar size Test Raporu Formu biçiminde verilir “TRF”. Testten alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile tanımlanabilir. (4,5 veya 6,5 gibi). Fakat, Yazma bölümü ve Konuşma bölümü sadece tam rakamlar ile belirtilir. (örn 4,0 veya 6,0 gibi).

  IELTS Sınav Sonucumu Nasıl Değerlendiririm?

  Katılımcılar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir skor elde ederler. Geçme veya kalma skoru yoktur. IELTS sınavı düzey belirleme sınavı olarak ne kadar İngilizce bildiğinizi ölçümlemeye yarayan bir sınavdır.IELTS skorunu sizden talep eden kurum ihtiyaç duyulan bilgi düzeyine göre sizden aşağıdaki skorlardan birini almanızı isteyecektir.1’den 9’a kadar skor aralıklarında bir skor alabilirsiniz.

  Skorların IELTS’teki karşılıkları:

  9 Skorunun Karşılığı: Expert User (Uzman Kullanıcı) İngilizce üzerinde tam bir kontrolü vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam kavrama yeteneğine sahiptir. İngilizce bilgisi neredeyse anadil düzeyindedir.

  8 Skorunun Karşılığı: Very Good User (Çok İyi Kullanıcı) İngilizce üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir kontrolü vardır. Bilgisi dâhilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve karmaşık tartışmalarda başarılıdır.

  7 Skorunun Karşılığı: Good User (İyi Kullanıcı) İngilizce üzerinde bazı durumlarda olabilecek tesadüfî hatalar, yanlış kullanım ve yanlış anlamalar dışında pratik kontrolü vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi derecede kullanabilir ve detaylı muhakemesini yapabilir.

  6 Skorunun Karşılığı: Competent User (Orta Düzey Üstü Kullanıcı) Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir.

  5 Skorunun Karşılığı: Modest User (Orta Düzey Kullanıcı) Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

  4 Skorunun Karşılığı: Limited User (Sınırlı Düzeyde Kullanıcı) Bilgisi dâhilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

  3 Skorunun Karşılığı: Extremely Limited User (Alt Sınır Düzeyinde Kullanıcı) Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

  2 Skorunun Karşılığı: Intermittent User (Başlangıç Düzeyinde Kullanıcı) En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker.

  1 Skorunun Karşılığı: Non User (İngilizce bilgisi olmayan Kullanıcı) Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.

  Ön Bilgi Formu

  Form is deprecated, please cotact the webmaster to upgrade this form.

  ETİKETLER:
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Amerikan Kültür Aksaray
  Amerikan Kültür Aksaray
  Merhabalar, İstanbul Aksaray Amerikan Kültür Yabancı Dil Kurslarındaki eğitimleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

  Ücretsiz Eğitimler ve İndirim İçin Formu Doldurunuz.