Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


Akademik İngilizce Sınavlara Hazırlık

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Akademik İngilizce Sınavlara Hazırlık

Günümüz koşullarında ulusal geçerliliği en fazla olan dil olan İngilizce iletişim kurma açısından büyük bir önem sahiptir. Ulaşılmak istenen amaca İngilizceyi araç olarak gören insanlar genellikle akademik sınavlarda başarılı yakalayabilirler. Bu amaçla yola çıkan bireyler akademik sınavlara hazırlık konusunda ne yapacaklarını kestiremezler. Bu konuda araştırma yapmaya karar verirler.


Akademik Dil Sınavları İçin Nasıl Çalışma Yapılır?

Her sınavda olduğu gibi akademik sınavlarda da düzenli ve sağlam çalışma prensibi önemlidir. Çalışma prensiplerini ön plana çıkaran kişinin sınavlarda başarılı olması için hedefe ulaşma adına öğrencilere yardımcı olacak adımlar şu şekilde sıralanabilir;


Çalışmaya başlamadan önce İngilizce seviyesi ölçülmeli

Hedefe ulaşmada gerekli olan puanı belirlemeli

Denemeler çözerek alınabilecek puanlar görülmeli

Temel İngilizceyi geliştirerek akademik çalışmaya başlanmalı

Düzenli bir şekilde metinler okumalı

Sınava yakın bir zamanda deneme çözümleri yoğunlaştırılmalı

Bu gibi adımlar uygulandığında başarı kısa sürede sağlanabilir.


Akademik Dil Sınavları için Kelime Öğrenimi Sağlanmalı

Kelime hazinesi olmadan dil öğrenilmesi mümkün değildir. Akademik sınavların temeli kelime öğrenmeden geçer. Kelimeler olmadan dilin olması mümkün değildir. Kelime hazinesi zayıf olan kişilerde dil öğrenimi zorlaşır.


Geniş bir dil hazinesine sahip olmak için şunlar yapmak mantıklıdır;


Kelimeler ek ve kökenlerine göre gruplandırılmalı

Okuma işini sürekli kılmalı

Kelimeler yazılmadan öğrenilmez, kelime defteri tutulmalı

Post-it kullanımı gerçekleştirilmeli. Bu sayede pasif öğrenme gerçekleşir.

Mümkün olduğu kadar akıllı telefon uygulamalarından faydalanmalı, kelimeleri kolayca öğrenme imkânı sunun birçok telefon uygulaması mevcuttur. Sözlükler, kelime testleri gibi uygulamalar, okuma aktiviteleri birçok alada işin görülmesini sağlar.

Telefon ve bilgisayar ekranların arka planlarını kelime koyma sureti ile pasif öğrenme gerçekleştirilebilir. Bunu gerçekleştirmek için program kullanımı sağlanabilir.

Kâğıtlara kelimeler yazılarak öğrenim sağlanabilir.

İngilizce haber sunan kanallar tercih edilebilir. Kelime öğrenmenin en iyi yöntemlerinden birisidir. Sunulan haber dilinin sınav diline yakın olması başarılı olmada fayda sağlar.


Akademik alanda başarı sağlamak isteyen, hedeflerine ulaşma noktasında bu tür önerilerin dikkate alınması ve uygulamaya dökülmesi sonucu sınav sıkıntı olmaktan çıkar.


Akademik Sınavlarda Gramer Kısmı Nasıl Çalışmalı?

Dil bilgisini ifade eden gramer, çalışmak için en verimli yol olan konu anlatımlı kitap okumaktır. Bu tür kitapların seçiminde dikkat edilmesi gereken husus başlangıç seviyesi öğrenciyi boğmadan basit bir şekilde anlatan, okuyucusu tarafından rahatlıkla anlayabilecek düzeyde olması mantıklıdır. Doğru kitap seçimi konuların temel düzeyde olması ile ilgilidir. Sonraki aşamalarda tüm detayların kavranması için soru çözümlerine odaklanma sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılan çalışmalarda başarıya ulaşılabilir.