Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


  • Anasayfa
  • Blog
  • Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalıdır?

Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalıdır?

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalıdır?

Yabancı dil eğitiminin ilerleme hızı öğrenecek kişinin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre erken yaşta dil öğrenmeye başlamanın çok büyük faydaları bulunmaktadır. Özellikle anadil gibi 0-3 yaş aralığında yabancı dil öğrenimi sayesinde yabancı dil hem kalıcı oluyor hem de öğrenme süresi çok kısa sürelere iniyor.

Anadil Olarak Algılanması

Özellikle 0-3 yaş aralığında dil öğrenimi anadil gibi algılansa da 10 yaşına kadar öğrenilen dil de anadil yapısında zihne nüfuz etmektedir. Araştırmalar, çocukların anne karnında iken bile dış dünyadan duyduğu ve algıladığı yabancı dil sayesinde yabancı dil öğreniminin daha kolay olduğunu gösteriyor.

Çünkü bu dönemde maruz kalınan dil kullanımları zihinde kalıcı bölgelere kaydediliyor ve zihin daha yeni algılama işlemi yaptığı için bu bilgilerin kaydedilmesi diğer yaş gruplarına göre daha kolay olmaktadır. Bu nedenle 7 yaşına yada en fazla 10 yaşına kadar öğrenilen diller anadil seviyesinde öğrenim sağlanıyor. Çünkü bu yaş grubundaki çocukların dünyayı algılama ve zihne kaydetme yöntemi çok farklı biçimde olmaktadır. Yani açıkça bu dönemdeki yaş grubu yetişkinlerden farklı bir öğrenim süreci geçirmektedirler.