Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


Ielts Sınavı Hakkında

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Ielts Sınavı Hakkında

İngilizce dil yeterliliğinin geçerli olduğu herhangi bir kuruma başvurmadan herkes gireceği Ielts Sınavı hakkında bilgi sahibi olmak ister. Günümüzde neredeyse her kurumda, başvuru için verdiğiniz cv’lerdeki yabancı dil düzeyinize bakılır. İşinizle alakalı olsun olmasın, işverenler her zaman yabancı diller konusunda daha yetkin olan kişileri işe alacaktır. Eğer güzel bir özel kurumda iş sahibi olmak istiyorsanız İngilizce bildiğinizi kanıtlamak için Ielts Sınavı sonucunuza ihtiyacınız olacak.


Neredeyse Herkesin Girdiği Ielts Sınavı Nedir?

Uzun ismi International English Language Testing System olan Ielts Sınavı, İngilizcenin yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde iş sahibi veya eğitim görmek isteyen girdiği önemli bir sınavdır. Bu sınavın amaçları İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek olmakla birlikte bu sınav uluslararası bir geçerliliğe sahiptir. Bu sınav Birleşik Krallıktaki Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya’nın ortak mülkiyetindedir. Ülkemizde ise bu sınav British Council ve IDP Türkiye kurumları tarafından yapılıyor.


IELTS’te Ölçülen Temel Beceriler Nelerdir?

Söz konusu olan bir dilin yeterliliğin ölçmek olduğu için bir dil nerelerde kullanılıyorsa oralarda yetkinlik sahibi olmanız beklenecektir.


Bir dilde yetkin olabilmeniz için iyi bir düzeyde sahip olmanız gereken beceriler şunlardır:


Dinleme

Okuma

Yazma

Konuşma

Bir televizyon dizisi izlerken kullanılan dilden o dizinin ne anlattığını anlayabiliyoruz. Kitap okurken okuduğumuz şeyleri kelimelerin anlamlarını bilmek yoluyla anlıyoruz. Bu sebeplerden ötürü Ielts Sınavından yüksek bir puan alabilmek için bu yetkinliklere sahip olmak gerekiyor.