Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


  • Anasayfa
  • Blog
  • Kısa Zamanda Sıfırdan İleriye Rusça Eğitimi

Kısa Zamanda Sıfırdan İleriye Rusça Eğitimi

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Kısa Zamanda Sıfırdan İleriye Rusça Eğitimi

Dil öğrenmek çoğu öğrenci için çok zorlu bir süreçtir. Ana dil olan Türkçeden sonra yeni bir dil öğrenmek emek ister. Cümle öge sıralamaları, farklı kelimeler hatta bazen farklı harfler dolayısıyla, çok çalışmak gerekmektedir. Yabancı dil denince akla ilk İngilizce gelmektedir. İngilizceyi hemen hemen herkes bilmektedir ve İngilizce evrenseldir. İngilizce haricinde sıfırdan ileri seviye Rusça için de talepler oldukça fazladır.

Rusça Nasıl Öğrenilir?

Rusça gerçekten zor bir dildir. Slav dil ailesine ait olan bir dildir ve Kiril alfabesi kullanılır.

Rusça öğrenmek için sırasıyla şu adımları gerçekleştirmek gerekmektedir;

Alfabeyi ezberlemek

Metinler okumak

Rusça dilbilgisi çalışmaları yapmak

El yazısını öğrenmek

Yazma alıştırmaları yapmak

Rusça müzikler dinlemek ve dizi izlemek

Rusça dinleme alıştırmaları yapmak

Rusça konuşma pratikleri yapmak

Bu alıştırmaları düzenli yapmalısınız. Rusçada düz yazı kullanılmaz. El yazısını öğrenmeniz gereklidir. Düz yazı sadece bilgisayarlarda ve resmi belgelerde kullanılmaktadır. Yazıya alışmak için devamlı yazmalısınız. Dil bilgisi için de yazarak çalışmanız daha kalıcı olur. Yazdıkça ve okudukça telaffuzunuz değişecek. Bilgisayar için de Rusça klavye kullanın ki kolayca alışın. Aynı şekilde de telefonunuza da ekleyin ve devamlı sözlük kullanın.

Rusça Kursları

Rusça öğrenmek için çoğu kişi Rusça dil kurslarını tercih etmektedir Bunun yanı sıra üniversitelerdeki Rus dili ve edebiyatı bölümünü okuyanlar da mevcuttur. Kurslar ya da Rusça bölümleri size eğitim verirler. Ancak siz istemezseniz ve planlı çalışmazsanız öğrenemezsiniz. Rusça dünyanın en zor dilleri arasında yer alır, telaffuzu zordur ve dil bilgisi çok detaylıdır.

Rusça Nasıl Bir Dildir?

Öncelikle Rusçada her kelimenin bir cinsi vardır. Bu cinsler, kadın, erkek ve nötr cinsleridir. Bunun yanı sıra çoğul da vardır ancak kelimeleri çoğul yapmak için son harfine göre çekilir. Fiiller ise her özne için çekilmektedir. Ben, sen, o, biz, siz, onlar olmak üzere 6 adet özne vardır. Rusçada zamanlar konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Ancak eklemeli fiiller, hareket fiilleri ve dönüşümlü fiiller biraz zorlayıcı olabilir. Temelinizi sağlam koymanız gerekmektedir. Alfabe, harfleri doğru çıkarma, fonetik ve telaffuzunuz iyi olmalıdır.