You are currently viewing Akademik Sınavlara Hazırlık Nasıl Olmalıdır?
Akademik Sınavlara Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Akademik Sınavlara Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Günümüz dünyasında uluslararası bir dil konumuna yükselmiş olan İngilizce iletişim açısından büyük önem taşıyor. İngilizceyi ulaşmak istedikleri amaçta bir araç olarak gören insanlar çoğunlukta olsa da İngilizceyi amaç olarak gören insanlar da vardır. Bu insanlar genellikle akademik sınavlara hazırlanırlar ve başarılı bir sonuç almak için kendilerine “akademik sınavlara hazırlık nasıl olmalıdır?” diye sorarlar.

Akademik Dil Sınavları İçin Genel Çalışma Nasıl Yapılmalıdır?

Her akademi sınavda olduğu gibi bu sınavda da düzenli ve sağlam çalışmak büyük önem taşıyor. Bu yüzden öğrencilerin aklında sürekli olarak “akademik sınavlara hazırlık nasıl olmalıdır?” sorusu beliriyor.

Sınavda başarılı olmanıza yardımcı olacak bir çalışma için emel olarak izlemeniz gereken yollar adım adım şu şekildedir:

 • Çalışmaya İngilizce seviyenizi öğrenerek başlayın.
 • Hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan puanı belirleyin.
 • Bir deneme çözerek alabileceğiniz puanı görün.
 • Temel İngilizcenizi geliştirerek başlayın, sonrasında akademik olarak çalışmaya başlayın.
 • Düzenli olarak iyi metinler okuyarak okuma becerinizi bir üst seviyeye çıkarın.
 • Bir veya iki ay kala deneme çözümünü yoğunlaştırın ve bu hatalarınızın üzerinde durun.

Bu adımları dikkatli bir şekilde uyguladığınız takdirde başarısız olmanız mümkün olmayacaktır.

Akademik Sınavlara Hazırlık Nasıl Olmalıdır?
Akademik Sınavlara Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Akademik Dil Sınavları için Kelime Öğrenimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bir dili kelime bilmeden öğrenilemeyeceği için bu sınavlarda da temel nokta kelime öğrenmektir. Kelimeler olmadan dil olmaz, kelime bilginiz zayıf olursa istediğiniz dili öğrenemezsiniz.

Bunun için izleyebileceğiniz birkaç basit yol şöyle sıralanabilir:

 • Kelimeleri eklerine ve kökenlerine göre gruplandırın. Bu şekilde küçük bir kelime kökeni ile tek seferde 5-10-20 kelime bile öğrenebilirsiniz.
 • Okuyun, çok fazla okuyun. Nasıl Türkçe de olsa çok fazla kitap okuyan kişilerin kelime dağarcığı daha genişse, İngilizce kitap okuyan dil öğrencilerinin kelime dağarcıkları da geniş olacaktır.
 • Kelime defteri tutmadan olmaz. Bilmediğiniz veya öğrenmek istediğiniz kelimeleri küçük bir deftere veya cep telefonuna yazmak, kelime çalışmalarını her yerde rahatlıkla yapmamızı sağlar.
 • Bir öğrenci mutlaka post-it kullanmalıdır. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey bir post-it’e bir kelime yazmak ve büyük büyük yazarak dikkatinizi çekmelerini sağlamak. Bu şekilde pasif olarak öğrenme gerçekleştirilir.
 • Akıllı telefon uygulamalarından mutlaka yararlanın. Kelimeleri kolaylıkla öğrenebilmeniz için birçok akıllı telefon uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar sözlük, kelime testleri, flash-card’lar, okuma aktiviteleri gibi birçok alanda iş görüyor.
 • Telefonumuzun ve bilgisayar ekranımızın arka planına kelimeler koyarak pasif öğrenme gerçekleştirin. Bir program aracılığı ile bir arka planın üzerine kelime yazarak da yapabilirsiniz. Ancak uğraşmak istemiyorsanız basit bir şekilde bir kâğıda yazarak fotoğrafını çekip arka plan da yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta 5-6 kelime kullanmak ve bunları sıklıkla değiştirmektir.
 • İngilizce haber kanalları izlemeye başlayın. Haber kanallarında kullanılan başlıklar kelime öğrenmenin çok iyi bir yöntemidir. Üstelik haber dilinin sınav diline fazlasıyla yakın olması da sizin yararınıza.

Bu öneriler dikkate alındığında ve uygulandığında genellikle kelime konusunda sıkıntı yaşanmaz.

Bu Sınavlardaki Gramer Kısmına Nasıl Çalışmalısınız?

Gramer, yani dil bilgisi çalışmanın en verimli yollarından biri iyi bir gramer konu anlatımlı kitap satın almaktır. Bu kaynakları alırken dikkat edilmesi gereken özellikle başlangıç seviyesi öğrencilerin bilgi yoğunluğunda boğulmadan okuduğunu basit bir şekilde anlayabilecek düzeyde bir kitap olmasıdır. Doğru bir kitap seçiminden sonra konular temel düzeyde tamamlanacaktır. Daha sonrasında ise tüm detayları kavrama amacıyla çalışmak ve soru çözümüne odaklanmak en mantıklısı olacaktır.

Akademik Dil Sınavlarındaki Okuma Bölümüne Nasıl Çalışılır?

İnternetten bulabileceğiniz, online İngilizce gazeteler bu iş için biçilmiş kaftan olacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi sınav dili ile haber dili nerdeyse aynı doğrultuda. Bu yüzden okuma çalışmasını çeşitli yabancı ve yerli İngilizce gazeteler okuyarak yapmak mümkün olacaktır.

Okuduğunu genel olarak anlama noktasında olan ve netlerini orta-ileri düzeye taşıyan öğrencilerin sınav tarzındaki yazıları okuması da oldukça büyük önem taşıyor. Ek çözümlü sınavlar alarak eksikler giderilebilir ve pratik yapılabilir.

Bir cevap yazın