You are currently viewing Çocuklar Neden Daha Kolay Yabancı Dil Öğrenir?
Çocuklar Neden Daha Kolay Yabancı Dil Öğrenir?

Çocuklar Neden Daha Kolay Yabancı Dil Öğrenir?

Kendi ana dilimiz dışında farklı bir yabancı dil öğrenmek için ne kadar yaşınız küçük olursa o kadar avantajlı oluruz. Çünkü hem daha kolay ve daha hızlı bir öğrenme gerçekleşir. Bir dil öğrenmede bir kuram ortaya atılmıştır. Bu kuram  “kritik dönem”  kuramıdır. Kritik dönem kuramına göre eğer küçük yaşta  yabancı dil öğrenmeye başlanmazsa sorun yaşanır. Mesela telaffuz konusunda sorun yaşanabiliyor. Günümüzde de bu böyledir. Gözlemlere göre küçük yaşta yabancı dil öğrenen çocukların büyük yaşta öğrenen bir bireyle arasında fark olduğu söyleniyor. Bunun için çocuklar neden daha kolay yabancı dil öğrenir? bilmek gerekir.

Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğrenmek


Küçük yaştaki çocukların zihinlerinde daha bir ana dil bulunmadığı için ikinci bir dili onlara kolaylıkla öğretebiliriz. Göçmen insanlarda da böyle durumlar gözlemleyebiliriz. Yetişkin bir birey ikinci başka bir yabancı dili öğrenmeye kalktıklarında zorlanacaklardır. Bu durum küçük yaştaki bir çocuk için oldukça hızlı ve telaffuzlarının da çok daha iyi olduğunu görebiliriz. Çocuk yaşta yabancı bir dil öğrenme çocukta kaygı durumunu daha az seviyeye indirir. Kaygı olmayınca öğrenmede o doğrultuda daha kolay olur. Küçük bir yaşta öğrenilen yabancı bir dil çocuğun beyninin ana bölgesine yerleşir ve kayıt edilir. Çocuklarda yabancı dil öğrenme tekrar edilerek, sürekli karşısındaki kişiden duyarak gerçekleşir. Böyle yapmak öğrenme hızını daha verimli hale getirir. Bu çocuk yaşlarda zihin öğrenmeye gayet açık haldedir. Yabancı bir dil öğrenmenin en ideal olduğu yaş ergenlik çağına kadar geçen süredir. 

Çocuklar Neden Daha Kolay Yabancı Dil Öğrenir?
Çocuklar Neden Daha Kolay Yabancı Dil Öğrenir?

Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Avantajları


Küçük yaşta yabancı dil öğrenmenin tabi ki avantajları vardır bunlar;

 • Çocuklar oynayarak, gülerek ve eğlenerek küçük yaşta güzel bir şekilde yabancı dili öğretebiliriz.
 • Çocukların özgüveni gelişir.
 • Sadece yabancı dil değil diğer derslerde de başarı arttırıcı bir etkiye sahip olacaktır.
 • Küçük yaşta öğretilen yabancı dil daha az çaba gerektirecektir.
 • Çocuk yaşta daha hızlı öğrenme sağlayacaktır.
 • Kaygı olmadığı için öğrenme kolaylaşacaktır.
 • Küçük yaşta öğretilen her yabancı dil çocuklarınızın geleceğine atılan güzel bir adım olacaktır.
 • Çocuklar beyinlerini daha etkin kullanacaklardır.
 • İlerleyen zamanlarda dil sınavlarında daha başarılı olurlar. 
 • Farklı bir yabancı dilin öğrenimi de bu sayede kolaylaşacaktır.
 • Eğer çocuklarınıza küçük yaşta ana dilinin dışında farklı bir yabancı dil öğretirseniz, ileride çocuklarınıza çok büyük avantaj sağlamış olursunuz.

Çocuklar Neden Yabancı Dil Öğrenmeli


Çocuklar küçük yaşta yabancı dil öğrenmeli çünkü daha fazla insan tanıyıp daha fazla insanla konuşabilirler. Çocukların beyninin gelişmesinde yarar sağlar. Araştırmalara göre iki farklı dil bilen insanların odaklanması daha kolay oluyor. Aynı zamanda da  birden fazla işi aynı anda yapabilme gibi özellikleri olduğunu görebiliriz. Çocuk yaşta yabancı dil öğrenmek daha kolay olacağından avantajlı olacaktır. Çocuk yaşta kazandırılan yabancı dil kişilerin kültür seviyelerini de artıracaktır.

Çocuğun müzik kulağını da eğitmeye yardımcı olur. Kişilerin kariyer fırsatlarının artmasına neden olur. Başka bir ülkeye seyahat etmek istediklerinde daha eğlenceli vakit geçirebilirler. Bununla birlikte tecrübe edinirler. Çocuk yaşta öğrenilen dil gerçekten çok önemlidir. Yabancı dil öğrenmek matematik zekasının da geliştirdiği gözlemlenmiştir. Başka ikinci bir kültürü tanımış olur. Hafızayı çok iyi geliştirir çünkü çocuğun hafızası öğrenirken sürekli aktiftir. İleride bunama riskini azaltır. Çocukların sorgulama becerisi artar . Çocuklar çok yönlü düşünürler.  Yani çocukların küçük yaşta yabancı dil öğrenmeleri her yönden çok iyi ve çok avantajlıdır

Bir cevap yazın