You are currently viewing Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmek Gerekir?
Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmek Gerekir?

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde artık ana dilin yanında hangi yabancı dilleri öğrenmek gerekir düşüncesi kişileri yeni bir dil öğrenmeye daha çok teşvik etmeye başladı. Bu isteklere katkı sağlamak adına özellikle lise döneminde İngilizce, Almanca gibi yabancı diller zorunlu hale getirildi. Bunun yanı sıra çoğu üniversite birçok bölüm için yabancı dil hazırlık sınıfını zorunlu hale getirdi.

Temelini bu eğitim kurumları sayesinde alabildiğimiz diller olduğu gibi öğrenim hayatı boyunca eğitim alamadığımız ama iş dünyasında ya da başka ülke seyahatlerinde bilmemizin önemli ve gerekli olduğu başka dillerde olduğu ortadadır. Buradaysa devreye genel olarak özel kursların eğitim programları devreye girmektedir.

Hangi Yabancı Dilleri Bilmek Daha Avantajlıdır?

En çok tercih edilen ve öğrenilmesinin fazlasıyla avantaj sağlayacağı bazı dilleri söylemek gerekirse;

  • İngilizce,
  • Çince,
  • İspanyolca
  • Arapça,
  • Almanca olarak sıralamak mümkündür.

İngilizce

Günümüz şartlarında İngilizce evrensel bir dil olarak kabul görmüştür. Her ne kadar öğrenmek için en popüler ve en çok tercih edilen yabancı dil gibi görünüyor olsa da aslında Dünya Dilleri sıralamasında en çok konuşulan 2. dil olarak listede yer almaktadır. Ülkemizde daha ilkokul sıralarında başlayıp lisede de devam eden İngilizce eğitimleri Türkiye’de de 2. dil olarak kullanılmaktadır. İş başvurularında dahi artık adayların zaten akıcı şekilde İngilizce bilmesi gerektiği düşünülür ve bunun yanına başka bir dil bile beklenmeye başlamıştır.

Çince

Çince, hangi yabancı dilleri öğrenmek gerekir diye bakıldığında Dünya Dilleri sıralamasında ilk sırada yer almayı başarmış bir dildir. Öncelikli olarak Çince öğrenmenin zor olduğu aşikar, fakat imkansız bir olay değildir. İlk bakıldığında çok karmaşık görünebilir ama bu dilin grameri oldukça basittir. Hiçbir kelimede zamana, kişiye göre çekim yoktur.

Örneğin; Çince de Almanca, Fransızca vb. dillerde olduğu gibi cinsiyet ayrımı bulunmadığı için aslında biraz üstüne düşüldüğü zaman öğrenilmesi olası bir dildir. Üstelik Çin’in dünya ekonomisinin devi olduğu düşünülürse haliyle birçok ülke ile önemli iş ortaklıkları mevcuttur. Dünyanın hemen hemen her bölgesiyle ithalat ve ihracat yapan bu ülkenin dilini öğrenmek kişileri iş alanında da bir adım öne taşıyacağı kesindir.

İspanyolca

İspanyolca, dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kullanılma özelliği dolayısıyla Dünya Dilleri sıralamasında 3. sırada yer alan bir dildir. İngilizceden sonra Avrupa’da resmi olarak en çok konuşulan dil olduğu için İspanyolca öğrenildiğinde ister turistik açıdan, ister iş dünyasında oldukça faydası olacaktır.

Arapça

Arapça önceden olsa pek tercih edilen bir dil olarak görülmezdi. Şu an ise Dünya Dilleri sıralamasında 5. sırada olması bu dili öğrenmek için fazlasıyla yeterli bir sebep olabilir. Özellikle Türkiye’ye gelen Arap turist sayısının oldukça fazla olduğu göz önüne alınırsa diğer ülkelere oranla Türkiye’de Arapça bilmek kişiyi öne çıkarır. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Orta Doğu’nun iki büyük ekonomisinin dışa açılımları ve ticari ilişkileri sayesinde Arapça günümüzde oldukça değer kazanmış bir dildir.

Almanca

Bilindiği üzere Türkiye’de okullarda İngilizceden sonra en çok öğretilen dil Almanca’dır. Türkiye’de binlerce Alman markası bulunduğu düşünülürse iş dünyasında büyük avantaj sağlayıp, işe alım noktasında adayı öne geçiriyor. Bunun yanı sıra Erasmus programı kapsamında Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkede Almanya olarak biliniyor.

Biz Amerikan Kültür olarak sizlere en kaliteli ve uygun fiyatlı dil eğitimini sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Kaliteli eğitimlerimizle geleceğinizi aydınlatmak ve eşsiz imkanlarımızla yabancı dili eğlenceli bir şekilde öğretebilmek için sizleri Amerikan Kültür’e davet ediyoruz. Aksaray Amerikan Kültür olarak sizleri dil kursumuz ve fiyatlarımız hakkında bilgilendirmek üzere şubemize bekliyoruz.

Bir cevap yazın