You are currently viewing IELTS Sınav Günü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
IELTS Sınav Günü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

IELTS Sınav Günü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post comments:0 Yorum

Uluslararası olarak İngilizce seviye tespiti yapılan IELTS sınavına, hazırlık süreci sonrası sınav tarihinde, sınavına girerken IELTS sınav günü ile ilgili bilinmesi gerekenler vardır. Sınav sonuçları ile dünyanın birçok noktasında işe girebilecek olan kişiler sınav günü dikkatli şekilde sınava girmelidir. Heyecandan unutulması muhtemel olan şartların sağlanmaması halinde sınav sonuçları istediğiniz gibi olmayabilir.

IELTS Sınav Kuralları

Sınav birkaç bölümden yapılır ve sınav esnasında mola verilmez. Sınavdan önce tok olmanız, ihtiyaçlarınızı gidermeniz, sınav esnasında mola ihtiyacına gerek kalmaması için önemlidir. Sınav konsantrasyonu da aynı şekilde önemlidir. Heyecanlı ve stresli iseniz bu olumsuzlukları sınav başlamadan ortadan kaldırın.

Sınavda yapmanız gerekenler;

  • Sınavda yanınıza bir miktar su alın
  • Sınav merkezine, sınav saatinden önce gidin
  • Mola vermemek adına çok fazla sıvı tüketmeyin
  • Sınav zamanında elektronik cihazınızı içeri alamayacağınızı unutmayın
  • Kimliğinizi yanınızda bulundurun
  • Sınav için; kalem, silgi, kalemtıraş gibi gerekli materyalleri yanınızda getirin
  • Pandemi nedeni ile maske ve dezenfektan getirmeyi unutmayın

IELTS sınavı için gerekli bilgi öncelikle e-posta adresinize gönderilir. Sınava girişiniz için yer alan özel durumunuzu sınav merkezine bildirmeniz gerekir. Bu bilgiler engellilik gibi durumlardır.

IELTS Sınav Sırasında ve Sonrasında Ne Yapılmalı?

Sınav molasız olarak gerçekleştiğinden sınav sırasında diğer adayların dikkatini dağıtmamanız adına bazı kurallara uymanız gerekir. Sorunuzu ya da bir sıkıntıyı belirtmek için sessizce el kaldırın. Sınav dinleme bölümünde sadece bir kez dinleyebilirsiniz. Bu nedenle anlatım esnasında not almanız unutmamak adına önemlidir.

Sınav öncesi soruları hızlı şekilde incelemeniz sizin için yararlıdır. Zorlandığınız sorular üzerinde düşünmeyin ve diğer soruya geçiş yapın. Astım, şeker hastalığı ya da anksiyete gibi durumlarınız var ise sınav merkezine belirtmeniz gerekir. Adaylar arası iletişim kurmamanız gerekir. Sınavda çıkacak bilgi materyali getirmemelisiniz.

IELTS Sınav Süresi Nedir?

Dinleme, yazma ve okuma gibi bölümlerden oluşan sınav toplamda 2 saat 40 dakika sürüyor. Sınav bölümleri kesintisizdir ve mola verilmez. Konuşma ile ilgili bölüm sınavın belirlediği koşullarda sınav günü, 1 hafta önceden ya da 1 hafta sonra belirlenen bir günde yapılabilir.

IELTS Sınavı İle İlgili Diğer Bilgiler

Sınav salonuna giriş yapılabilecek malzemeler; kalem, silgi, kimlik, kalemtıraş, şeffaf ve etiketi çıkarılmış su, maske ve dezenfektan bulundurulabilir. Kimlik kontrolü sınav merkezine giriş yaparken yapılır. Aynı zamanda sınav zamanında da görevli tarafından kontrol yapılır. Geçici kimlik belgesi ve yıpranmış kimlikler giriş için kabul görmez. Güvenlik amaçlı olarak sınav günü fotoğrafınız çekilmektedir. Sınav sonuç belgesine bu fotoğrafınız konulur.

Sınav bitiminde ise görevli tarafından izin verilene kadar sınav alanını terk edemezsiniz. Sınav gözetmeninin belirttiği zaman dışında çıkmanız halinde sınavınız iptal edilir. Sınav sırasında merak ettiklerinizi belirtmeniz için elinizi kaldırın ve gözetmenin sizi fark etmesini sağlayın. Özel durumunuz için özel izinlerin olması sınav merkezine bağlıdır. Sınavda ya da gözetmen ile ilgili bir problem var ise sınav gününde olay formu talep eder ve bu şekilde doldurabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri dikkate alarak girilecek olan sınavda başarılı olmamanız için bir sebep yoktur. Sakin bir şekilde sınava giriş yaparak, kolay soruları cevaplamaktan ise başlayabilirsiniz. Zamanınızın olması halinde boş bıraktığınız sorulara tekrar geri dönüş yapmanız mümkündür. Hem zamandan tasarruf edeceksiniz hem de problem yaşamadan tüm soruları görmeye vakit bulacaksınız. Sınava hazırlık sürecinde gerekli olan bilgileri sizlere veriyoruz. Sistemli olarak çalışmalarımızın karşılığını sınav günü keyifle soruları çözerek alıyorsunuz.

Bir cevap yazın