You are currently viewing IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?
IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?

IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?

IELTS Sınavına hazırlanan adayların çok ciddi ve disiplinli bir çalışma programı hazırlaması gerekir. Hangi sürede çalışma programına ihtiyaç olduğu sorusu ise merak edilen sorular arasında yer alır. Dünya genelinde yapılan ve İngilizce seviyenizin belirlenmesi adına önemli olan bu sınav ilk girişte başarılı olunması gereken sınavlar arasındadır. Hem sınav giriş ücretinin yüksek olması hem de birçok olanak sunması bu sınava önemle yaklaşmanız gerektiğini göstermektedir. Peki, IELTS sınavına kaç ayda hazırlanmalıyım ve ne yapmalıyım?

IELTS Sınavına Hazırlık Süreçleri

Sınavlar farklı tür ve içerikte hayatınızın her alanında karşınıza çıkabiliyor. Birçok sınav ulusal düzeyde olurken IELTS gibi uluslararası düzeyde de olabiliyor. Uluslararası düzeyde olması ise sizlere diğer ülkelerde çalışma imkânına kadar birçok fırsat sunuyor. Kurum ve üniversite alımlarında özellikle puanların önemli olması sizi ayrıcalıklı yapıyor.

IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?
IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?

IELTS Sınavına Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı?

Öncelikle bir sınava hazırlanmadan önce öz swot analizinizi yapmanız önemlidir. Yetenekleriniz, güçlü ve zayıf yönlerinizle kendinizi keşfetmekten başlayabilirsiniz.

Hazırlık sürecinde;

 • Eksiklerinizi belirleyin
 • Zayıf olduğunuz konuları not alın
 • Sınav başvuru tarihlerini öğrenin
 • Sınav süresine kadar olan süre ile günlük çalışma programınızı hesaplayın
 • Kendinize zaman ayırın
 • Çalışmalarınızı sınavdan birkaç ay önce bitirin ve sadece kısa süreli çalışmalar yapın
 • Doğru kaynaklar seçin
 • Eğitim alacağınız kuruma sınavdan çok önce başlayın
 • Eğitim kurumu kalitesi hakkında bilgi edinin
 • Sınav ücretini yatırın
 • Sınav zamanında heyecanlanmayın
 • Speaking testlerine ağırlık verin

Hazırlık sürecinizi doğru programlamanız halinde başaramayacağınız bir sınav yoktur. Eğitim almanız gereken ek desteklere ihtiyacınız olabilir. Kaynak arayışında yanlış yönlendirmelerle karşılaşabilirsiniz. Doğru yer, doğru zaman ve doğru kurumda olduğunuz müddetçe kısa sürede eğitim konusundaki eksikliklerinizi tamamlamış olursunuz.

IELTS Hazırlık Sürecinde Eğitimin Önemi

IELTS sınavının önemini biliyorsunuz ve hazırlık sürecinize katkı sağlayacak bir eğitim kurumu ile çalışmak istiyorsunuz. O halde profesyonel bir eğitimle bu süreci aşabilirsiniz. Öncelikle bu sınav ile ilgili daha önce eğitim vermiş kurumları tercih etmenizde yarar var. Aksi halde sizin bilgisizliğiniz üzerine kurumun bu sınavdaki bilgi yetersizliği birleştiğinde ortaya olumsuz bir sonuç çıkar.

IELTS Hazırlık Sürecinde Speaking Testlerinin Önemi

IELTS farklı kategorilerde sizlerin yeterliliğini ölçen bir sınavdır. Dolayısıyla sınavda başarılı olanların birçoğu Speaking testinde heyecanlanıyor ve istediği sonuca ulaşamıyor. Bu anlamda eğitim desteği alarak uygulamalı ve pratik konuşma becerisi kazanabilirsiniz. Hataya yer olmayan bir sınavda dünya genelinde yarıştığınızı unutmamalısınız.

Sınav Tarihine En Az 3 Ay Kala Çalışılmalı

Sınav tarihine kadar yoğun bir tempoda çalışmak sizleri strese sokabilir. Bununla birlikte birkaç eğitim bölümünde çalışmak sizleri zorlayabilir, bildiğinizi unutmaya yol açabilir. Bireysel çalışmalarda yanlış yapılan program nedeni ile çoğu aday tam olarak sınava hazırlanamıyor. Bu da sınavda başarısız olunmasına yol açıyor. Sınav tarihine kalan süre en az 3 ay olursa bu günlük olarak 3–4 saat randımanlı çalışmanız anlamına geliyor.

IELTS Hazırlık Sürecinde Eğitimin Katkısı Nedir?

Kurum olarak her zaman IELTS adaylarına yönelik çalışma programı oluşturuyoruz. Bu program dâhilinde önceliğimizi bireysel seviyeye göre belirliyoruz. Başlangıç seviyesinde olan bir aday için oluşturduğumuz özel program ile kısa sürede diğer seviyede olan adaylara yetişmesi hedefleniyor. Böylesi önemli bir sınava hazırlanırken disiplin oldukça önemlidir.

Aynı zamanda Speaking testinde başarılı olunması adına pratik eğitimler ile konuşma becerisi kazanmanız mümkün oluyor. Hazırlık sürecimizde sizin için ücretsiz eğitim materyalleri sunuyoruz. Bu sınava hazırlanırken konuşma becerilerinin yanı sıra okuma, anlama, çıkmış soruların çözümü gibi kolaylıklar sağlıyor.

Bir cevap yazın