You are currently viewing IELTS Sınavında Başarılı Olmanın Yolları
IELTS Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

IELTS Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

IELTS sınavı İngilizce bilen herkesin gerek İngiltere’de yaşamak için gerekse üniversitelere kabul alabilmek için çok önemli bir sınavdır. IELTS hazırlığında olan ve bu aşamada kafa karışıklığı yaşayan herkese yönelik hazırlanan bu yazıda bilinmesi gereken önemli noktalar vurgulanacak ve IELTS kursumuz hakkında merak edilenler açıklanacaktır. Böylece bu makaleyi okuyan herkes ıelts sınavında başarılı olmanın yolları konusunda tüm detaylara hakim olacaktır.

IELTS Hangi Bölümlerden Oluşuyor?

IELTS sınavına yönelik hazırlık yapanlar bu sınavın okuma, dinleme gibi yeteneklerin haricinde konuşma ve yazma bölümlerinden oluştuğunu bilmeliler. Her bir bölümün süresi ve içeriği farklıdır. Dinleme bölümünün süresi yarım saattir. Okuma bölümüne ayrılan süre ise 1 saattir. Yazma bölümüne geçen birinin bu bölümü 60 dakika olarak belirlenmiştir. Ayrıca konuşma bölümü 10-15 dakika arasında sürmektedir. Kursumuza katılan her öğrenciye sınavın her bir bölümü ayrı ayrı anlatılıyor ve hazırlık sürecinde öğrencinin sınava tam olarak hazırlanması için uzman ekibimizle çalışıyoruz.

IELTS Sınavında Başarılı Olmanın Yolları
IELTS Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Okuma Yaparak Hazırlanma

IELTS hazırlığında her bir bölümün pratiğinin iyi yapılması gereklidir. Her bölümün zorluğu kendine göredir. Okuma bölümü sınavın dört bölümünden birisi olarak son derece iyi hazırlanılması ve konsantre olunması gereken bölümüdür. Bu bölüme hazırlık yapanların Cambridge üniversitesi yayınlarıyla sınava hazırlanması önerilir. Her gün işe ya da okula gidip gelirken mutlaka BBC, DW gibi önde gelen İngilizce yayın yapan gazeteler okunmalıdır. Böylece okuma pratiği son derece iyi düzeyde gelişecektir. Böylece ıelts sınavında başarılı olmanın yolları konusunda ilk ve önemli adım atılmış oluyor. Bazı öğretici blogların okunması da bu yeteneğin ilerletilmesi açısından önemlidir.

Dinleme Pratiği Yapma

Dinleme birçok dil öğrenen kişi için zor bölümlerden biri olsa da Youtube gibi sosyal medya platformları ve podcast gibi çeşitli alternatiflerle bu yeteneğin geliştirilmesi artık daha kolay hale gelmiştir. Bu sebeple, İngilizce öğrenen herkesin hem altyazılı hem de altyazısız dinleme olanağı bulabileceği birçok alternatif mevcuttur.

Dinleme pratiği için yapılması gerekenler;

  • Youtube üzerinden kısa haber videoları izlemek,
  • İngilizce belgesel izlemek,
  • Şarkı dinlemek ve sözlerini yazmaktır.

Bu pratikleri sınavdan en az 3 ay önce sıkı takip eden birisinin sınavda çok başarılı olması mümkündür. Dinleme yaparken mutlaka dinlenen metin birkaç defa tekrar edilmeli ve notlar alınmalıdır. Her notun konunun anlaşılması açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.

Konuşma Pratiği Yapma

Konuşma pratiği elbette her dil bilenin geliştirmeye ihtiyaç duyduğu bir yetenektir. Bunun için kenara yazılan metinlerin okunması, yabancı arkadaş edinerek sohbet etmek gibi çeşitli yollarla konuşmayı ilerletmek mümkündür. Kursumuzdaki uzman hocalarımızla sınav öncesi yeteri kadar pratik yapma imkanı mevcuttur. Konuşma pratiği yapmadan önce hazırlık yapılmasına gerek yoktur çünkü bu alan o güne kadar ne öğrenildiğiyle ilgilidir. Eğer konuşma konusunda sorunlar var ise mutlaka kelimeler okunuşlarıyla öğrenilmelidir.

Gramerinizi İlerletin

IELTS sınav bölümlerinden biri de yazma olduğu için bu aşamada iyi bir dilbilgisi gereklidir. Dilbilgisi kitaplarından gerekli bilgileri edinerek her gün belirlenen konular bir kenara yazılarak pratik yapılmalıdır. Bu şekilde ilerleyen dilbilgisi sayesinde sınavda yüksek puan alınacaktır. Bu sürecin en mantıklı yolu çeşitli konular üzerinde araştırma yapmak ve bol bol yazmaktır. O konu sürekli yazılarak gerekli ilerleme kaydedilecektir. Yazma konusunda belirli tekniklerin izlenmesi gerekir. Metinlere başlama, gelişme ve sonuç bölümüne neler yazılacağı, bağlaçların kullanımı bu bölümde başarı sağlamak açısından çok önemlidir. Bu açıdan bu bölümdeki çalışmalar dikkatli sürdürülmelidir.

Bir cevap yazın