You are currently viewing İngilizce Dil Seviyelerinin Aşamaları
İngilizce Dil Seviyelerinin Aşamaları

İngilizce Dil Seviyelerinin Aşamaları

Günümüz şartlarında İngilizce bilmenin gerekliliği ve bu gerekliliğin getirdiği olumlu durumlar göz ardı edilemeyecek hale geldi. Ülkemizde de İngilizce eğitimi daha ilkokul sıralarında başlarken, bu dilin önemi daha o yıllarda görülmeye başlanmış oluyor. Hangi yaş ya da meslek grubu içerisinde olursanız olun artık İngilizce biliyor olduğunuz kabul görür. Bu yüzden bir iş görüşmesine gittiğinizde İngilizce biliyor musunuz? Sorusu karşısında olumsuz cevap vermeniz sizi kabul şartlarını zorlaştıracağı kesindir. Ayrıca İngilizce dil seviyelerinin aşamaları da sizin bu dili ne seviyede bildiğinizi gözler önüne serer. Peki, hayatımızın bu kadar içinde olan İngilizcenin seviyeleri nelerdir? Diye daha yakından incelemekte fayda var.

İngilizce Dil Seviyelerinin Aşamaları
İngilizce Dil Seviyelerinin Aşamaları

İngilizcenin Seviyeleri Nelerdir?

Herkes hiç olmazsa birkaç İngilizce kelimeye illaki aşinadır. Bu durum kişinin İngilizce bildiğini göstermediği gibi İngilizce hakkındaki bilgisi onun seviyesini de belirler.

İngilizcenin dil seviyelerinin aşamalarını ifade edecek olursak;

  • A1 Başlangıç (Beginner),
  • A2 Temel (Elementary),
  • B1 Orta seviye öncesi(Pre-Intermediate),
  • B2 Orta seviye(Intermediate),
  • C1 Orta seviyenin üstü (Upper-Intermediate),
  • C2 İleri (Advanced) olmak üzere 6 farklı seviyeden oluşur. Şimdi her bir seviye hakkında daha açıklayıcı şekilde bahsetmek iyi olacaktır.

A1 Beginner Seviyesi

İngilizcenin en basit, en temel aşaması olan başlangıç seviyesi kişinin İngilizce öğrenmeye başladığı seviyedir. İngilizcesi bu seviyede olan kişiler, basit temel kelimeleri ve ifadeleri bildiği kabul edilir. Günlük hayatta kullanılan basit cümle ve kelimeleri bilirler. Kendilerini basit bir şekilde tanıtabiliyor olurlar. Karşısındaki yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuştuğunda anlayabilir ve basit temel kelimelerle karşılık verebilir. Ayrıca kısa metinleri de anlayıp, cevaplandırabilirler.

A2 Elementary Seviyesi

İngilizcede Elementary olarak kabul gören temel dil seviyesi ise; başlangıç seviyesindeki kişilere göre kendilerini daha iyi ifade ederler. Bu seviyedeki kişiler, başlangıç seviyesindeki kişilere göre daha fazla İngilizce bilgisine, kelime haznesine sahiptir. Hal böyle olunca kişinin özgüveni daha yüksek ve bu özgüvenin getirdiği rahatlıkla daha rahat kendilerini ifade edebilirler. Bu seviyedeki kişiler artık adres tarifi yapabilir ya da kendileri, aileleri hakkında detay bilgiler verebilir. İlgi alanı olan konularla ilgili basit diyaloglar kurabilecek durumdadırlar.

B1 Pre-Intermediate Seviyesi

Çevrenizde kesinlikle birine İngilizce seviyesini sorduğunuzda çok sık duyduğunuz bir seviyedir. Bu seviyedeki kişiler, belirli bir dil birikimine sahip oldukları için yurt dışı seyahatlerine gidip, kendilerini burada rahatça ifade edebilirler. Mektup, broşür, günlük sıkça karşılaşılan haberlerle ilgili yazıları rahatça okuyup, anlayabilirler. Başına gelen herhangi bir olayla ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanmaz.

B2 Intermediate Seviyesi

Türkçe karşılığı orta olan Intermediate seviyesindeki kişiler, ana dili İngilizce olan insanlarla akıcı bir şekilde iletişim kurmaya hazırdır. Kelime bilgileri oldukça gelişmesinin yanı sıra, bu kelimelerin birçoğunun doğru telaffuzuna da artık hakimdirler. Bu seviyeye gelmiş biri ona İngilizce biliyor musun? Diye sorulduğunda rahatça biliyorum diyebilecek seviyeye gelmiştir.

C1 Upper-Intermediate Seviyesi

Bu seviye artık ileri seviyenin bir altı olduğu için İngilizce bilginiz oldukça fazladır. Bu aşamada artık farklı aksanları anlayıp, ana diliniz gibi cevap verebileceğiniz durumdasınızdır. İzlediğiniz filmleri ve okuduğunuz kitapları rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu aşama artık akademik İngilizce aşamasına geçiştir. Günlük İngilizce kelime ve dil bilgisine tam olarak hakimsinizdir.

C2 Advanced Seviyesi

Kelime ve gramer bilgisinin en üst seviyede olduğu aşamadır. Bu aşamada artık teknik bilgileri, hatta bir konferansı bile ne hakkında olursa olsun anlayabilir ve bunun üzerine konuşabilirsiniz. İngilizcenin hangi aksanına sahip olursa olsun o ülkede yaşayabilir, her türlü aksanı, deyimleri anlayabilirsiniz. Bu seviyedeyken İngilizce bir kitap yazmanız da mümkündür. Eğer sizde Advanced seviyesine ulaşmak ve İngilizce bilgisi sahibi olmak istiyorsanız Aksaray Amerikan Kültür olarak sizleri şubemizde gerekli seviye tespit sınavını yaparak dil seviyenizi belirlemeye davet ediyoruz. Profesyonel kadromuz sayesinde sahip olduğunuz İngilizce dil seviyesini Advanced seviyesine çıkarmanıza yardımcı olmaya hazırız.