You are currently viewing Rusça Nasıl Geliştirilir?
Rusça Nasıl Geliştirilir?

Rusça Nasıl Geliştirilir?

Öncelikle Rusça öğrenmek için illa bir Rusça eğitim veren bir kuruma başvurmanız gerekmiyor. Günümüzde teknoloji sayesinde yabancı bir dil öğrenmek çok daha kolay, hele ki bu dil Rusça ise. Eğer Rusçanızın belli bir temeli varsa yani genel olarak gramere ve temel kalıplara hakimseniz bazı püf noktalar ile hızlı bir şekilde Rusçanızı geliştirebilirsiniz, işte bunlardan bazıları:

İlkokul Düzeyinde Kitaplar Okumak

Okumada belli bir mesafe kat etmek için en temelden başlamak her zaman daha iyidir. Bunun için Rusçada okuma ve anlamanızı ilerletmek istiyorsanız elinize ne geçerse okuyun ama bunlar mümkün mertebe başlıkta da görüldüğü gibi temel düzeyde olsun. Bilmediğiniz kelimeler illa ki çıkacaktır. Onları not alın ve kaydedin. Sık sık tekrar edin.

Rusça Nasıl Geliştirilir?
Rusça Nasıl Geliştirilir?

Film Repliklerini Taklit Etmek

Rusçada konuşmanızı ilerletmek için yapabileceğiniz en iyi ve basit uygulamalardan birisi izlediğiniz bir Rus filminin repliklerini tane tane içinizden tekrar etmektir. Ancak böyle böyle konuşmada ilerleme kaydedersiniz. Film izlemenin bir diğer avantajı da günlük konuşma diline vakıf olmaktır. Kulak dolgunluğu oluşur bu sayede.

Rusçayı öğrenmek için izlenebilir birkaç film:

  • Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor
  • The Irony of Fate
  • Erkek Kardeş
  • Sevgisiz
  • İz Sürücü

Bu tip filmlerin en güzel ortak özellikleri genel olarak yavaş akmalarıdır. Bu sayede filmi izlerken durdurmanıza gerek kalmaz.

Rusya’yı Ziyaret Etmek

Eğer ki Rusçanız belli bir temelde ve bunu tıpkı bir Rus gibi aksana çevirip akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız iyisi mi bir Rusya’ya gidin. İmkanınız varsa orada uzun bir süre kalın. Sokakta yanınızdan geçen Rus halkının sözlerini ve telaffuzlarını dinleyin. Böylece doğrudan ana dili Rusça olan insanlarla vakit geçirerek hatalarınızı daha çabuk düzeltebilirsiniz.

Rusça Bir Şeyler Yazmaya Çalışın

Rusça yazımı doğal olarak yazarak gelişir. Bu yüzden hiçbir edebi kaygı gütmeden Rusça bir şeyler karalamaya çalışın. O esnada bilmediğiniz kelimeleri fark edip öğreneceksiniz. Yazma sürecinde yüzlerce belki binlerce yeni ifadeler öğrenirsiniz. Sonuçta bir dilin günlük konuşmasıyla yazı dili arasında az da olsa fark olur. Yazma ve anlamanızı bu sayede daha iyi ve hızlı ilerletebilirsiniz.

Rusça Müzik Dinlemek

Aslında bir dili ilerletmek için her daim yapılabilecek bir şeydir müzik dinlemek. Ancak müziği sadece dinlemekle kalmayın, aynı zamanda sözlerini not alın, o esnada bilmediğiniz kelime ve kalıpları öğrenin. Ve bolca tekrar edip durun. Bazı nakaratlar çok tekrarlandığı için kısa sürede çok fazla yeni kavram öğrenmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın