You are currently viewing TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi
TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi

TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi

Yurt dışında okumak ya da hayalin olan şirkette güzel bir pozisyon sahibi olabilme şansını elde edebilen İngilizce öğrencileri için sınav aşamasını geçebilmek hep stresli ve yorucu olur. TOEFL ya da

IELTS gibi dil sınavlarını geçebilmek, TOEFL sınavı etkili hazırlanma yöntemi kişilerin peşinden koştukları zor bir hedef halini alır. Başarısız olmak, bir burs ya da iş fırsatlarından mahrum olmak anlamına gelir.

TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi
TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi

Sınava Hazırlanma İpuçları

Sınav başarılı şekilde geçilebilir ama konuşma dil ve aksanınız eğer akıcı değil ise, ve sizden başla seçeneklerde mevcutsa işveren sizin için beklemek istemeyebilir. Bu nedenle pek çok İngilizce öğrencisi TOEFL için hazırlık yapmaya başladığı zaman çok hevesli olsa bile detaylı şekilde hazırlanabilecek vakti olmaz. Genellikle süre olarak birkaç ay, birkaç hafta fazlaya sahip olmazlar.

Bilindiği gibi bir dil öğreniminde, yeni kelimeler ve ifade anlaşılması ve akılda kalabilmesi için de bol zamana sahip olabilmek anahtar faktör olmuştur. Ama kısa zaman içinde bile iyi düşünülen bir yaklaşım sayesinde istenen puana ulaşmanız mümkündür. TOEFL sınavı geçmeye karar verdiğiniz durumda, birkaç hafta bunu en öncelikli işiniz haline getirmelisiniz.

Sınav Programı

Arka planda tüm işleri halletmek için program yapmanız ve kendinizi süreklilik içerecek olan bir hazırlığa adamanız lazım.

  1. Bir işte çalışıyorsanız, dersleriniz var ise ya da bunu başarabilmek oldukça zor bir görev olabilir. Ama bir gününüzü sınav etkinliklerine göre dörde ayırıp (okuma, yazma, dinleme, konuşma) hazırlık süreçlerine dalmak iyi bir pratik olabilir.
  2. Genellikle öğretmenler hazırlık için gün içinde 4 ya da 5 saat çalışmanızı önermektedir. Bu kadar zaman ayırma özellikle TOEFL seviyesinde olan kelime listenizin gelişmesinde çaba gösteriyorsanız gerekli olur. Kelimeler için eş anlamlı kelimeler bularak kategori oluşturulması gerekir.
  3. Yabancı kelime özelliği, en gereken anlar bile aklınızdan uçup gitmesidir. Bu sebeple de sizi doğru seçeneklere doğru şekilde yönlendirerek bir eş anlamlı kelime zincirleri oluşturmanız gerekir.
  4. İlk olarak işe en yaygın olan TOEFL kelimeler listesi bulmakla ve yarısına göz atmakla başlayabilirsiniz. Ama henüz bilmediğiniz tanımlar öğrenmeye çalışmamalısınız. Çünkü belli bağlam olmadığında onlar ezberlenemez.

Sınav Kelime Listeleri

Diğer TOEFL kelime listelerini kontrol ederek kelimeleri 7 ve 10 adetli kategorilere bölebilirsiniz. Kişi, Yemek, Seyahat vs. sonrasında iyi bilinen kelimeleri işaretleyip ve onları her satır başına koyun. Sonrasında bunun yanına benzer anlam taşıyan 5 kelimeden daha oluşan eş anlamlı sözcük sıraları oluşturun.

Örnek verecek olursak: leave, forsake, abandon, quit, give up. Kelimelerin tüm tanımlamalarını hatırlamanız mümkün olmayabilir. Ancak onlar zaten bilinen kelimeler ile bağdaştırılırsa sınav sırasında alakalı olan kelime zinciri takip edilerek aklınızda gerekli bilgi ulaşılma şansı olur.

Dışarda vakit geçirirken de kelime kelime çalışacağınız bir ortam yaratın. Sınırlı olan kelime dağarcığı sizi sadece TOEFL kelime testi çözerek yeni terim öğrenme odaklı sevk edebilmektedir. Ama sınav yapısına uyum sağlayabilmek adına aynı zamanda her an alıştırma testi de çözmenizin gerekli olduğu durumunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi
TOEFL Sınavı Etkili Hazırlanma Yöntemi

Yeni Kelime Kalıpları

Bu sebeple biz tavsiye ederken yeni kelimeleri en sevdiğiniz araç aracılığı ile öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında kelimeleri dışarıdayken de kontrol etme şansınız vardır. Örneğin TOEFL çok şıklı sınavlara dayanıyorken, IELTS boşluk doldurmadan makale yazma arasındaki değişen test türü kullanılır. Dahası TOEFL sınavının tamamlanması için size 4 saat veriliyorken IELTS için de 2 saat 40 dakika verilmektedir. En zor kelimeler ezberlemek için de duyu ve duyguları kullanabilirsiniz.

Çocuklar bir kelime öğrenirken onlar duyu ve duygulara hitap edebilmek bir ilkokul öğretmeni için de yaygın olan bir uygulama olarak bilinir. Büyürken maalesef bu yöntem göz ardı edilmeye başlanır. Bu yöntem ile öğrenilen kelimeler akılda kalıcılık, kelimeler hap gibi ezberlemeden çok daha fazla olmaktadır. Bizim bu anlattıklarımız sayesinde her kelime modülünde yalnızca 5 dakika çalışıp kısa zamanda yüzlerce kelime öğrenebilirsiniz. Günlük hemen hemen 3 saat çalışma ile 20 gün içinde 3200 TOEFL kelimesi kalıcı şekilde öğrenirsiniz.

Bir cevap yazın