You are currently viewing TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?
TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

TOEFL sınavı dünyada minimumda 50 kez açılan ve giriş sınırlaması bulunmayan bir sınavdır. 165 ülkede düzenlenen sınav 4500 sınav merkezinde düzenlenir. Adaylar tekrar sınava girmek istediklerinde ise son sınavlarının üzerinden 12 gün geçmelidir. Dünya genelinde yapılan bu sınav için online başvuru yapılıyor. Diğer başvuru alternatifleri ise bizzat ya da iletişim yoluyla yapılmaktadır. Adaya ait bilgiler girilir ve sınav yeri seçilir. Yoğun talep nedeni ile sınav tarihine 3–4 ay kala başvuruların yapılması en sağlıklı olandır.

TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?
TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

TOEFL Sınav Ücreti

Sınav türüne bakılarak belirlenen ücret, sınavın yapılacağı yere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle öncelikle başvuru yapmanız halinde, sınav yerinizi belirterek sınav ücretini öğrenmeniz önemlidir.

TOEFL Puanlama ve Sonuç Nasıl Olur?

İngilizce yazım, anlama, okuma ve konuşma olarak değerlendirilme yapılan sınavda, 120 puan üzerinden sonuçlar belirlenir. Genel sınavlardan değişik bir puanlamaya sahiptir. TOEFL puan sonucu maksimum düzeyde 120 puan olarak sonuçlanabilir. Tam puan almak ise bu sınavda yer alan soruların zorluk derecesine göre kolay bir işlem değildir. TOEFL puanlama cetvelinde yer alan TOEFL iBT ve TOEFL PBT birbirinden farklıdır.

TOEFL Sınavında Baraj Kaçtır?

Sınavda belirtilen baraj 80 puandır. Başarılı sayılmak adına kurumdan kuruma başarı puan sıralaması değişebilir. Adayların puan olarak geçerli bir ivme kaydetmesinin yanı sıra sınav düzenlendiğinde içerisinde yer alan bazı bölümler için ayrı değerlendirme yapılır. Baraj olan 80 puan üzeri bir puan alınması ise adayın daha fazla kuruma girebilme şansını artırıyor.

TOEFL Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Sınavın düzenlenme tarihinden 10 günlük bir süreç içerisinde online olarak sınav sonuçları açıklanır. TOEFL sınav sonuçları açıklanması ile birlikte seçilen kurumlara da puanlar otomatik sistemle gönderilir.

TOEFL Puan Geçerlilik Süresi

TOEFL sınavından alınan puanlar 2 yıl süresince geçerlidir. Türkiye’de 2017 yılı sınav takviminde sınav açılan merkezler arasında yoğun olan iller İstanbul ve Ankara olarak belirlenmiştir. TOEFL sınav başvurularında sorun yaşanmaması adına birkaç ay öncesinden sınav takvimi açıklanır. Resmi sayfa üzerinden sınava girilecek bölge ya da ülke belirlenir.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL sınavı disiplinli çalışmayı gerektiren bir süreç olup, sınav türü ne olursa olsun titiz bir çalışma yapılması gerekir. Öncelikle toefl sınavına hazırlanma süresi sınava kalan süreye göre belirlenmeli.

Hazırlık sürecinde;

  • Çalışma planı çıkarılmalı
  • Çıkmış soruların incelenmesi
  • Doğru kaynak seçimi
  • Seviyeye göre çalışma disiplini

Hazırlık sürecini belirlerken tüm sınavlarda olduğu gibi öncelikle çıkmış sorular hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu sorular içerisinde çözemediğiniz soruları tespit ederek o konuya odaklanmanız önemlidir. Doğru kaynak seçimi ise oldukça önemli bir iştir. Kaynakların sınav sistemine yönelik olması daha kısa sürede soruları çözebilmeniz anlamına gelir.

TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?
TOEFL Sınavına Hazırlanma Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

TOEFL Sınavında Yapılması Gerekenler

Sınav sürecine hazırlanırken adaylarımıza öncelikle sınav hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Bunun yanı sıra verdiğimiz eğitim kalitesi ile kademeli olarak geçiş sağlıyoruz. Her seviyede adaya uygun eğitim desteği vererek daha üst seviyelere geçmesi adına çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanı sıra yapılacak birçok iş ve işlemde gerekli olan kaynak yönlendirmeleri ile adaylarımıza destek oluyoruz.

13 kişilik sınıflarda verdiğimiz eğitimle birlikte adayların TOEFL sınavında başarılı olmasını sağlıyoruz. Tüm eğitim materyallerimizin ücretsiz olması, adaylarımızın ek kaynak ihtiyacını azaltmasına ve daha uygun fiyatlara sınava hazırlanmasını destekliyor. Online eğitimlerimiz ile siz değerli TOEFL adaylarına, en kaliteli eğitimi, alanında uzman eğitimcilerimizin eşliğinde sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bir cevap yazın