You are currently viewing Toefl Sınavına Hazırlanma Yöntemleri
Toefl Sınavına Hazırlanma Yöntemleri

Toefl Sınavına Hazırlanma Yöntemleri

Yurtdışında bir ülkede çalışmak veya okumak istiyorsanız Toefl sınavına girmeniz gerekecektir. Bu sınav sizin İngilizce düzeyinizi ölçmekle beraber o ülkede yaşamınızı sürdürebilmek için gerekli İngilizce seviyesine sahip olup olmadığınızı ölçecektir.

Başka bir ülkede kısmen de olsa yaşamınızı sürdürebilmeniz için gerekli olan Toefl sınavına hazırlanma yöntemleri sizin için önem taşımalıdır. Hayatınız boyunca girdiğiniz ve girmekte olduğunuz sınavlar gibi bir sınav olan Toefl’a iyi bir şekilde, planla çalışmanız gerekecektir. Bu sınavın kariyerinizi ve hayatınızı bir adım ileriye taşıyacak bir sınav olduğunu fark ederek çalışmalısınız.

Toefl Sınavına Girmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Her sınavda olduğu gibi Toefl sınavında da bir düzen bulunuyor ve bu düzeni bilmezseniz sınavda oldukça zorlanırsınız.

Düzen hakkındaki bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Toefl sınavı hem kâğıt üzerinde yazılı hem de bilgisayar üzerinden online olarak yapılır. Hangisini seçeceğiniz tamamen sizin tercihinizdir.
  • Toefl sınavına her yaştan ve her kesimden insan katılabilir.
  • Toefl sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört temel yetkinlik üzerine olan bir sınavdır.
  • Sınav toplamda yaklaşık olarak 4 saat kadar sürebilir.
  • Sınavdan alacağınız puanlar 2 yıl geçerliliğini koruyor.
  • Eğer sınavda aldığınız nottan memnun kalmadıysanız 12 gün sonra tekrar girerek bir daha şansınızı deneyebilirsiniz.

Bu maddeler sınavın ve sınav sonuçlarının genel işleyişi hakkında olup Toefl sınavına hazırlanma yöntemleri ile ilgili bilgi içermiyor. Halbuki en önemli olan şey bu sınavdan önce olan hazırlık evresidir. İyi bir hazırlıkla ve bu temel bilgilerle sınavda başarısız olma şansınız çok düşük.

Toefl Sınavına Hazırlanma Yöntemleri
Toefl Sınavına Hazırlanma Yöntemleri

Sınava Hazırlanmaya Başlamadan Önce İngilizce Seviyenizi Test Edin

Bir sınava nasıl hazırlanacağınıza karar vermeden önce bu sınav hakkındaki eksikliklerinizi öğrenmelisiniz. Toefl sınavına hazırlanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için İngilizce seviye tespit sınavlarına girebilirsiniz. Bu aşamada isterseniz kurs merkezlerinden isterseniz de online güvenilir testlerden yardım alabilirsiniz. İngilizce seviyenizi öğrenmenizin nasıl bir program izleyeceğiniz konusunda size büyük yardımı dokunacağını unutmayın.

Çalışma Planı Yapmadan ve Hedefler Koymadan Çalışmaya Başlamayın

Toefl gibi önemli bir sınava hazırlanmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli ikinci şey kendinize uygun bir çalışma planı hazırlamaktır. Yapacağınız bu çalışma planını sınava gireceğiniz tarihten birkaç gün öncesine kadar ayarlamalısınız. Örneğin, 8-10 hafta kadar bir zamanınız varsa olukça yoğun bir program hazırlarken, 6 ya da 8 aylık bir dönem için daha az çalışacağınız bir program ayarlayabilirsiniz

İngilizce Pratik Yapmadan Toefl Sınavına Hazırlanamazsınız

Ufak bir örnekle bunu aklınıza şu şekilde yerleştirebilirsiniz: Lisede bir sınava hazırlanırken genellikle önümüzde soru bankaları veya soru içerikli herhangi bir kaynak olur. Bu kaynaklardan istediğimiz konularda sorular çözerek kendimizi geliştiririz, eksiklerimizi de bu şekilde görebiliriz.

Aynı şekilde Toefl da bir sınavdır ve ciddi pratikler gerektirir. Bu sınava hazırlanırken öğrendiğiniz her yeni kelimeyi cümleyi ve deyimleri bir deftere not alın. Arada sırada daha önce sorulmuş olan sınav konularına göz gezdirebilirsiniz. Bu sınavlara göz gezdirirken sıklıkla çıkan kelimeleri ezberleme ve mümkünse aklınızda tutma konusunda çaba gösterin.

İnternette Gezinerek de Sınavlarınıza Hazırlanabilirsiniz

Çoğu öğrencinin uluslararası bir eğitim almak istediği aşikâr. Ancak bu öğrencilerin internette çok zaman harcadığını ve neredeyse bütün araştırmalarını internet üzerinden yaptığını biliyor muydunuz? Sizin de Toefl sınavına hazırlık aşamasında bu yöntemi tercih etmeniz işinize yarayabilir.

İnternet üzerinden rahatlıkla kullanabileceğiniz BBC Learning English, Duolingo, English Grammer gibi sitelere abone olabilirsiniz. Bu sitelerin yardımıyla hem kelime haznenizi geliştirebilir hem de gramer bilginizi Toefl seviyesine kadar arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın