You are currently viewing TOEFL Sınavında Başarılı Olmanın Yolları
TOEFL Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

TOEFL Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

TOEFL sınavı, merkezleri Kanada ve ABD olmak üzere çoğu ülkede kabul görmüşlüğü olan bir dil yeterliliği sınavıdır. Kişinin birinci veya anadili denmek gerekirse İngilizce olmayan insanlar bu sınava katılırlar. Bu sınavda genel bir başarı elde edilmek isteniyorsa ileri düzey İngilizce bilgisinin olması şarttır. TOEFL çeşitli bölümlerden oluşur ve bu başarıyı elde etmek için bu bölümlerden de belirli bir şeyler yapmak gerekir. TOEFL de de iyi bir başarı elde edilmek isteniyorsa planlı ve düzenli çalışma mutlaka olmalıdır. Devamlılık önemli bir yere sahiptir.

İngilizcede Neredesiniz? Bunun Ölçümünü Yapmak

Her seviyeye göre yapılan belirli çalışmalar ve metotlar bulunur, İngilizcesi çok kötü biri orta düzeyden başlarsa orta düzey biri çok yüksekten başlarsa ilerleme kaydedemez. Kişi tam olarak nerede olduğunu bilir bilmiyorsa kendini test etmelidir ve olduğu yerden adım adım devam etmelidir. Düzeyiniz ve çalışmanız ne kadar örtüşürse TOEFL de de o kadar başarılı olunur. Sınav ne zaman olacaksa kişi de buna orantılı çalışmalıdır. Çok varsa her gün daha seyrek bir düzende eğer kısıtlı bir zaman dilimi kalmışsa hazırlık yoğunlaştırılır. Fakat çok da aşırı kasılmak azmi düşürecektir, ortasının bulunması gerekir.

TOEFL Sınavında Başarılı Olmanın Yolları
TOEFL Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Düzenli Uygulama Yapmak

Süreç boyunca çalışılan şeylerin, tüm dil bilgisinin ve sözcük bilgisinin unutulmaması mümkün değildir. Bunları düzenli bir şekilde tekrar edilirse ve bu uygulama sınava kadar devamlı yapılırsa unutmamak açısından güzel bir pratik olabilir.

Geçmiş Soruları İncelemek

Sınava girmeden önce çokça heyecan, gerilim ve strese kapılan adaylar için bir rahatlama yolu da nasıl sorular sorulacak bilinmesidir. TOEFL da daha önce çıkmış olan sorularını araştırmak, çözmek ve çalışmak gerekir böylece sınav sistemine de adapte olunur, kişi hem bir başarı yakalar hem de endişe ve heyecanını bir kenara bırakır.

Günlük Hayatta İngilizce Kullanmak

Bir dili ne kadar yaşıyorsan o dili o kadar biliyorsundur diye bir söz vardır. İngilizcenin sözcüklerini dil bilgisini bilmek İngilizceyi anlamak için yeterli değildir. Bu bağlamda dili İngilizce olan diziler, filmler, Showlar, televizyon programları izlenmeli, müzik, radyo, söyleşi dinlenmeli, İngilizce kitap, roman, öykü ve benzeri şeyler okunmalıdır. İngilizce dünya gündemi bile takip edilebilir. Yani bir süre günlük yaşama İngilizce endeks etmek gerekir. Bu sizi kuşkusuz TOEFL sınavına donanımlı hazırlayan bir unsurdur. Bu sayede kelime haznesi çok daha fazla gelişir ve sınav endişesine daha az mahal kalır.

Devamlı Motivasyon

Bu adımları devamlı kılan şey kararlılıktır. Ne kadar plan yapılırsa yapılsın bu planları uygulamaya dökmektir önemli olan ve hayatta olup biten her şeyden etkilenmeyip bu uygulamayı devam ettirmek, sonuçlarını düşünerek kendine cesaret vermek, çektiğimiz yorgunluğun güzel yerlere varacağını bilerek pes etmeden devam edilmelidir.

Tedbir Almak

Bu adımların hepsini uygulanırsa TOEFL da başarı yakalamak mümkün. Fakat her işte gibi olduğu bunda da bir şeylerin ters gitmesi olasıdır. Her şey mümkündür ve buna göre daha önceden tedbir alınmaya çalışılması kişiyi rahatlatır. Sınav esnasında nasıl bir olayla karşılaşılacağı bilinmez. Dinleme veya kendini ifade etme bölümünde dışarıdaki bir ses, gürültü ya da herhangi bir şey olabilir ve buna hazırlıklı olunmalıdır. İhtimaller dahilindeyse kayıt olduktan sonra birden çok sınav yerinde birden çok TOEFL a girilebilir. TOEFL da sınava giriş miktarı sınırsızdır ve bir kez kayıt yeterlidir ve bu avantajın kullanılması istenilen puan bu yolla riske atmadan elde edilebilir.

Bir cevap yazın