You are currently viewing YDS Sınavı İçin Çalışma Programı
YDS Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

YDS Sınavı İçin Çalışma Programı

YDS için temel seviyede olduğunuzu kabul ettiyseniz artık çalışma programı hazırlamanın vakti geldi. Bu yazıda nasıl bir çalışma programı hazırlayacağınızdan bahsedeceğim.

Temel Seviyede Olanlar

Bu seviye için çalışma saatlerinizi belirlemelisiniz. Uygun olan saat aralığı ise 3-4 saat olacaktır. Yoğun bir tempoyla düzenli olarak çalışmanız gerekmektedir. Neredeyse haftanın her günü çalışmanız sizin için iyi olacaktır.

Dil Bilgisi Çalışmaları

Her şeyden önce YDS sınavına ilişkin çeşitli araştırmalar yapmalısınız. Bu araştırmalar size süreçle ilgili yön verecek şekilde olmalıdır. Sınavda sorulacak olan konulara ağırlık vererek dil bilgisi alanında çalışmalar yapmalısınız. Bunun için bir dil bilgisi kitabı temin etmelisiniz. Daha önce çıkmış olan sorulara bakmak ciddi alamda işe yarayabilir. Kitap seçimi yaparken sınavdan bahseden ve anlayabileceğiniz bir kitap seçmelisiniz. Yani kitap alırken detaylı araştırmalar yapmalısınız. Dil bilgisine yönelik videolarla konuyu anlamayı pekiştirebilirsiniz. Soru çözümlerini de yapmayı unutmayın.

YDS Sınavı İçin Çalışma Programı
YDS Sınavı İçin Çalışma Programı

Yabancı Kelimeler

Sizlere sınavda çok sık karşılaşma ihtimaliniz olan kelimeleri öğreten kitaplar seçmelisiniz. Ezberleyeceğiniz kitaplar seçmeyin. Size gerçekten akılda kalıcı şekilde kelimeleri öğreten kitapları tercih etmeniz hem sınav için hem de gelecek için en gerekli şeylerden biri olmaktadır. Yani kelimeleri öyle güzel ve akılda kalıcı öğrenmeniz gerek ki hiç unutma ihtimaliniz olmasın. Bu sayede öğrenme hevesiniz ve ihtiyacınız her geçen gün daha da artacak ve öğrenmiş olduğunuz bilgiler bu sayede kalıcı hale gelecektir.

Kaynağımızı bulduktan sonra artık kelime çalışmaları yapmaya başlamalısınız. Kelime çalışmaları için her günün birkaç saatini bu çalışmaya ayırmalısınız. Bu süreci en verimli şekilde tamamlamalısınız. Bu süreç sizin için biraz yorucu ve stres dolu geçebilir ama unutmayın ki hedefleriniz var ve siz hedeflerinizin peşinden en kararlı adımlarla gidebilirsiniz. Öğrenme denilen şey bilginin sayısal olarak ne kadar olduğu değildir. Bundan dolayı asla pes etmeden bu süreci en verimli şekilde doldurmalısınız. Kendinize günlük sınırlar koymayın. Bu süreç içerisinde motive olmak ve odaklanmak çok ama çok önemlidir.

Kelime öğrenmenizi kolaylaştıracak başka bir unsur ise sözlükler olacaktır. Bunun için İngilizce – İngilizce sözcükleri mutlaka tercih edin. Bilmediğiniz kelimeleri öğrenmenizde sözlük faydalı bir kaynak olacaktır.

Önemli Soru Tipleri Ve Yapılan Çalışmalar

2-3 aylık çalışma süreciyle YDS sınavına ilişkin altyapınızı olurmuş oldunuz. Bu aşamaya kadar öğrenmiş olduğunuz bilgileri artık testlerde uygulamaya başlamalısınız. Bazen öğrenmiş olduğunuz kelime ve dilbilgisi her zaman bütün soruları çözmenizi sağlamayabilir. Böyle bir durumla karşılaşınca strese kapılmayın. Bu olması muhtemel bir durumdur. Çünkü öğrenilen şeylerin kazanılması biraz zaman alabilir. Yanlışlarınızı anlayıp bir daha yapmamaya çalışırsanız bu durum sizin için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu yanlışları bir daha yapmamak ve sorulara odaklanmanız için size birkaç soru tiplerinden bahsedeceğim.

Cloze Soruları

İçerisinde kelime ve dilbilgisi soruları barındıran toplamda 10 sorudan oluşan okuma parçalarını kapsamaktadır. Günlük olarak bu sorulardan çözmenizde yarar vardır.

Çeviri

Günlük 20-30 soru çözülerek yanlışlarınızı tespit etmeli ve doğrularını anlamak için uğraşmalısınız. Bu sorular için kendinizi birazcık geliştirmeniz ve sık sık çeviri yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda soruları ne kadar hızlı anlayıp çözmenizde bir o kadar önemlidir.

Eksik Cümleleri Tamamlama

Eksik olan cümleyi anlamsal çağrışımsal tamamlamak çoğu zaman işinize yarayabilir ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Her gün 10-15 soru çözerek bu kısımda yaptığınız yanlış sayısını en aza indirmelisiniz. Kendinizi bu konuda da ilerletip bir gelişim sağlamalısınız. Azimli olmak ve çok çalışmak sizin bu aşamada yapabileceğiniz en önemli iki unsurdur.

Bir cevap yazın