You are currently viewing Yetişkinler İçin Rusça Dil Eğitimi
Yetişkinler İçin Rusça Dil Eğitimi

Yetişkinler İçin Rusça Dil Eğitimi

Rusya’da, İngilizceyi bir geri dönüş dili olarak kullanmaya güvenemezsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, Ruslar İngilizce öğrenmeyi tercih etmezler. Bazı araştırmaların sonuçları, Rusların yalnızca% 5,5’inin İngilizceyi birinci veya ikinci dil olarak kullandığını göstermektedir. Bu, en azından biraz Rusça bilmiyorsanız 140 milyondan fazla insanın sizi anlayamayacağı anlamına gelir. Öte yandan, dillerinden sadece birkaç kelime biliyorsanız, birçok Rus sizi sevecektir. Onları öğrenme çabalarınızı takdir edeceklerdir. Rusya’yı ziyaret etmek ve bu harika ülkenin güzelliğinin tadını çıkarmak istiyorsanız, öğrenmeye başlayın. Bu yönde yaptığınız her çaba, ne kadar küçük olursa olsun karşılığını verecektir.

Başlangıç

En başta sizi uyarmalıyım. Rusça’nın kolay olduğunu söyleyen herkes yalan söylesin. Rus dili karmaşık bir dildir. Yabancılar, özellikle de İngilizce konuşanlar, yıllarca öğrendikten sonra bile Rusça tahmin edilemeyen fiil çiftleri, hareket fiilleri veya fiilleri cinsiyete göre değiştirmede birçok sorun yaşarlar. Rusça öğrenmenin en büyük yararı, o dilin ana dilinizi daha iyi anlamanıza ne kadar yardımcı olabileceğidir. Sizden birçok kurala, özellikle de dilbilgisi ile ilgili olanlara saygı duymanızı talep ediyor. Bu, hayatınız boyunca farkında olmadığınız İngilizceye pek çok paralellik açacaktır. Yeni başlayanlar için, aşağıdaki gibi basit şeyleri öğrenmek yeterlidir.

  • Merhaba – Здравствуйте
  • Görüşürüz – До свидания
  • Teşekkürler – Спасибо
  • Özür dilerim – Простите
  • Lütfen – Пожалуйста
  • Benim adım – Меня зовут

Gülümseyerek bir sohbete başlamak için yeterlidir. Her Rus, kendi dilini öğrenme konusunda iyi niyetli olduğunuzu anlayacak ve hemen sizi anlamaya ve yardım etmeye çalışacaktır.

Farklı Bir Dünyaya Doğru İlk Adım

Öğrenmeniz gereken ilk şey, Rus alfabesinde 33 harf olduğu. Bazılarını tanıyacaksınız ama şaşırtıcı bir şekilde farklı sesler çıkaracaklar. Kiril alfabesinin sizin için tamamen garip olduğunu görebilirsiniz, ancak hiç de zor değil. Örneğin, ‘YA’ gibi ses çıkaran ve ‘I’ anlamına gelen bir Я harfi (geriye doğru R gibi) vardır. Ayrıca ‘Y’ye benzeyen Й vardır; “SİZ” gibi ses çıkaran; Kulağa ‘YE’ gibi gelen Э ve Щ, Ж veya Ч gibi harfler.

Önceki bir harfi telaffuz etmeyi daha yumuşak veya daha zor hale getiren Ъ ve işaretlerini ekleyin ve tamamen karmaşa içinde olacaksınız. Emin misiniz? Şuna bak. Rusça’da ‘P’ harfi ‘R’, ‘C’ ‘S’ ve ‘X’ aslında ‘H’. Ayrıca, Rusça’da X, Y veya Q harfleri yoktur. Ancak ilk şoktan sonra, her şeyin ilk bakışta göründüğünden daha basit olduğunu fark edeceksiniz. Japonca, Arapça ve Çince öğrenmeye başlayan herkesin binlerce işaret öğrenmesi gerekiyor. Yukarıdan aşağıya veya sağdan sola yazmayı keşfetmeleri gerekir. Neyse ki, Rusça’da böyle bir komplikasyon yok. Rusçada, tüm harflerin tutarlı bir telaffuzu vardır.

Bir kez bazı harfleri öğrenmen gerekiyor, hepsi bu. İngilizcede olduğu gibi belirli bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini anlamakta sorun yaşamazsınız. Harfleri heceledikleri gibi telaffuz ederler ve harfleri telaffuz ettikleri gibi hecelerler. Harika değil mi? Rusça’da İngilizce ile aynı olan A, O, E, K, B, M, D, L, T gibi harflerin olduğunu öğrenebilirsiniz. Artı, bazılarının telaffuzları aynı. Bazı harflerin alışılmadık olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin, “ф”, “f” ve “г”, “g” dir. Ancak, onları bir kez hatırladığınızda, daha fazla sorun olmayacaktır.

Yetişkinler İçin Rusça Dil Eğitimi
Yetişkinler İçin Rusça Dil Eğitimi

Rusça Öğrenmeyi Daha Kolay Hale Getirmek

Bu güzel dili öğrenmeye karar verirseniz, şimdi başlayın. Rusya’da yaşayamıyor veya yaşamak istemiyorsanız veya oraya taşınmak istemiyorsanız, şahsen yoğun bir Rusça kursu alın veya bir tandem ortak bulun. Öğrenmenizi kolaylaştıracak.

Günümüzde, ana dili İngilizce olan kişilerle çevrimiçi olarak tanışabilir, ücretsiz çevrimiçi kurslarla başlayabilir veya bu amaç için uygun bir mobil uygulama bulabilirsiniz. Ciddi ve ısrarcı olun. Kendinizi Rus radyo istasyonları, Rus filmleri ve dizileri de dahil olmak üzere bulabileceğiniz tüm Rus medyasıyla çevreleyin, Rus müziği dinleyin. Bunların hepsini internette bulabilirsiniz. Ayrıca, Rusça okumaya ve mümkün olduğunca Rus Kiril alfabesini kullanarak yazma pratiği yapmaya başlamalısınız.

Bir cevap yazın