You are currently viewing Rusça Kursunun Amacı

Rusça Kursunun Amacı

Rusça ya da Rus dili öğrenmesi en zor olan dillerden bir tanesi olmasına rağmen en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. Birleşmiş milletler dilleri arasında yer alan Rusça politik açıdan da önem arz etmektedir. Rusça öğrenmek isteyip de Rusça kursuna giden bir öğrencinin azimli, kararlı ve çalışkan olması gerekmektedir.

Alfabesi farklı olan Rusça aynı zamanda kelime vurguları açısından da farklılık göstermektedir. Rusça öğrenmek isteyen birinin Rusça kursunun amacı ve neyi ne kadar öğretebileceği konusunda iyi bir araştırma yapması ve doğru kursu bulması gerekmektedir. Bunun sebebi zor bir dil olmasından kaynaklanmaktadır.

İyi Bir Gramer Bilgisi Vermek

Rus dilinde kiril alfabesi kullanıldığından dolayı gramer bilgisi de biraz farklıdır. Rusçayı yeni öğrenmeye başlamış birisi için ilk etapta biraz zor da olsa zamanla alışılacak bir şeydir. Günümüzde Rusçanın kullanımı çoktur. Temel gramer bilgisini iyi veren kurs öğrenciyi bir sıfır önde başlatacaktır. Temeli iyi alan bir öğrencinin dili öğrenme hızı da hızlı olur.

Burada rusça kursunun amacı öğrencinin temelini iyi inşa etmek ve öğrencinin pes etmemesi için uğraşmak olması gerekir. Rusça gibi zor bir dilin gramer alt yapısını öğrenmek zaman alacağı için sabırla öğrencilerine ders anlatan bir kurs ve eğitimci olması gerekmektedir.

Rusça Kursunun Amacı
Rusça Kursunun Amacı

Konuşmayı Geliştirmek

Rusça kursunun bir diğer amacı öğrencilerine konuşmayı aşılamak olmalıdır. Yeni başlayanları cesaretlendirip konuşmaya başlatmalı ileri seviyede olanların ise Rusçasını ilerletmelidir. Bunu gerek sınıf ortamında derste ama en iyisi de konuşma sınıflarında yapabilir. Konuşma sınıfları öğrencilerin konuşma becerisini geliştirmesi için bire birdir. Rusça telaffuz ve vurgu bakımından zor ve farklı bir dil olduğundan dolayı ne kadar çok konuşursa öğrenci kulağına o kadar çok yer eder ve dili o kadar alışır. Konuşma sınıflarındaki diğer öğrencilerin vurguları ve öğretmenin konuşması farklı kişilerin konuşmalarını duymasını ve hatalarını görmesini sağlayacaktır.

İstanbul’un en iyi Rusça Kursu

Alfabeyi ve Yazmayı Öğretmek

Yazmak deyinde konu yine gramer bilgisine dayanmaktadır. Yazmak için öncelikle alfabeyi bilmek gerekmektedir. Tabi ki de ilk etapta satırlar dolusu yazmak beklenemez ama zamanla cümle kurma becerisi de kurduğu cümleyi yazıya dökme becerisi de gelişecektir. İyi bir Rusça kursu konuşmak kadar yazmayı da öğretmesi gerekir. Rusça hem politik hem de ticari bir dil olduğu için öğrencinin konuşması kadar yazması da hayatında gerekli olacaktır.

Ayrıca dil sadece konuşarak okuyarak değil yazarak da öğrenilir. Yazmaya başlayan öğrenci artık kısa paragrafları da okumaya da başlar. Burada kurs öğrencisini Rusça kaynak bakımından desteklemeli ve okumaya yönlendirmelidir. Yeni öğrenilen bir dil ne kadar çok okunursa o hızlı ve kalıcı bir şekilde öğrenilir.

Kalıcı Aktivite İmkanı Sunmak

Rusça gibi zor dilleri öğreten kursların öğrenciye kalıcı aktivite ve dokümanlar sunması gerekmektedir. Dil üzerinde çalışıldıkça kalıcı olmaktadır. Bir süre ara verdim tekrar dönerim demek bir öğrencinin yaptığı en büyük hata olur.

Kalıcı aktivite ile;

  • Rusça kayıtlar duyduğunu anlamak için öğrenciye kalıcı bir aktivitedir.
  • Rusça makaleler, hikaye kitapları ve dokümanlar kalıcı bir aktivitedir.
  • Son yıllarda her kursun başvurduğu online iletişim bir öğrenciye verilebilecek en güzel ve kalıcı aktivitelerden bir tanesidir. Öğrenci hayat boyu online olarak kursun sunduğu imkanlardan yararlanarak dil gelişimini artırır.

Öğrenciye sunulan bu kalıcı aktiviteler ise kurs açısından da büyük bir avantajdır. Aslında bu kurs arayan diğer öğrencilere kursun dolaylı olarak yaptığı bir reklam türüdür.

Bir cevap yazın