Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


Rusça Öğrenmenin 7 Pratik Yolu

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Rusça Öğrenmenin 7 Pratik Yolu

Rusça öğrenmek sanıldığından daha kolay bir eylemdir. Önemli olan bu süreçte kişinin kendine bunu yapabileceğine inanması gereklidir. İşte bu yazıda da Rusça öğrenmenin 7 pratik yolu ve bazı tavsiyelerde bulunacağız.


1- Psikolojik Olarak Kendinizi Buna Hazırlayın

Her insan önüne bir hedef koyduğunda genelde yarıda bırakıp pes eder. Hiç sebebini merak ettiniz mi? Genelde pes edilir çünkü kişi kendini çoğu zaman buna hazır hissetmez ve dolayısıyla da başarabileceğine inanmaz. Sonuç olarak da her şey yarım kalır. İşte bu yüzden Rusça öğrenmek isteyen biri ruhen bunu yapabileceğine inanmak zorundadır. Aksi takdirde en baştan kaybeder.


2- Grameri Bir Kenara Koyun

Yeri geldiğinde herkes gibi gramer bilmek gerekecek ancak o zamana kadar Rusça bilmek isteyen biri kendisinin önüne daha farklı hedefler koymalı. Şüphesiz ki dil öğretiminde en sık yapılan hatalardan biridir bu. Hiçbir kulak dolgunluğu yaratmadan doğruca gramere odaklanırlar. Oysa bu çok yanlış bir harekettir ve dil öğrenmeye hevesli kişi hevesini kaybedebilir.


3- Temel Kalıp İfadeleri Öğrenin

Rusçaya başlamadan evvel en başa Kiril Alfabesini bile koymayın. İlk hedefiniz en basit ve anlaşılır kalıp ifade ve deyimler olsun. Bunları öğrenmek diğer esas kavram ve gramer konularına karşı daha kolay olacağından onlara nispeten daha hızlı öğrenip bu konudaki özgüveninizi artırabilirsiniz.


4- Bol Bol Dinleme Alıştırmaları Yapın

Tıpkı bir bebek gibi her şeyi dinleyerek yeni bir dile başlamak çok büyük kolaylık sağlar. Kulak aşinalığı sağlattıran bu eylemle Rusça gramer ve kelime dağarcığınız genişledikçe daha çok şey öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Dinleme alıştırması yapabileceğiniz bazı siteler:


Youtube

Russianforfree

Radionet

Bu sitelerden ücretsiz bir şekilde faydalanıp bolca dinleme egzersizi yapabilirsiniz.

5- Rusça Film ve Diziler İzleyin

Rusça öğrenmek demek Rus Kültürünü de öğrenmek demektir bir bakıma. Aynı zamanda dinleme egzersizi de sağlayan film ve dizi seyretmek kesinlikle Rusçanızı geliştirirken çok fayda sağlayacaktır.


6- Rusya Veya Rusça Konuşulan Ülkelerde Bulunun

Aslında bir dili öğrenmek istiyorsanız o dilin konuşulduğu ülkeleri gezmek hatta fırsatınız olursa orada yaşamak Rusçanıza çok büyük katkı saplayacaktır. Böylece sadece Rusça değil aynı zamanda Rusları da tanımış olursunuz.


7- Rusça Basit Hikaye Ya Da Masal Kitapları Okuyun

Evet, yanlış duymadınız. Rusça okumayı geliştirmek için en güzel yollardan biri tıpkı ilkokul çocukları gibi masal ve hikaye kitapları okumaktır. Çünkü dilin en sade ve anlaşılır hali bu kitaplardadır. Bu yedi uygulamayı yapmak kesinlikle Rusçanıza çok şey katacaktır.