You are currently viewing Eğlenceli Online Rusça Kursu
Amerikan Kültür Aksaray İle Yeni Bir Deneyim

Eğlenceli Online Rusça Kursu

Yabancı dil öğrenmek zaman zaman herkesin ihtiyaç duyduğu ve bazen de sevdiği bir eylemdir. Yabancı dil öğrenmek zorlayıcı bir süreçtir ve bunun için çok çaba ve emek gerekmektedir. Her şeyden önce o dili öğrenmeyi istemeniz gerekir. Dünya üzerinde pek çok kişinin bildiği, anladığı ve konuşabildiği dil olan İngilizcenin haricinde, popüler olan başka diller de oldukça fazladır. Bu dillerden birisi Rusçadır. Oldukça nüfuzlu bir dil olan Rusça, gerek alfabesi gerek de dilbilgisi kurallarıyla birlikte zorlayıcı bir dildir. Ancak siz de eğlenceli online Rusça kursu ile, Rusçayı çok zevkli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Rusça Nasıl Öğrenilir?

Rusçayı öğrenmek için her şeyden önce alfabeyi ezberlemelisiniz. Alfabe için online kurstan alfabe derslerini almalısınız. Alfabeyi ezbere bilmelisiniz. Rusçada düz yazı ve el yazısı farklıdır. Harfleri hem düz yazıdaki hem de el yazısındaki haliyle ezberlemelisiniz.

Alfabeden sonra ise şunları yapmalısınız;

  • Kısa ve basit okumalar yapmak
  • Kelime cinslerini ayırt etmek
  • El yazısı alıştırmaları yapmak
  • Dilbilgisi kurallarını öğrenmek
  • Dinleme alıştırmaları yapmak
  • Bol bol pratik ve tekrar yapmak
  • Yazarak çalışmak

Bunlar Rusça öğrenirken mutlaka yapmanız gerekenlerdir. Online kurs sayesinde eğlenceli bir şekilde okumayı ve kelime cinslerini öğrenebilirsiniz. En temel dersleri sürekli tekrar ederseniz, hiçbir zaman unutmazsınız.

Rusça Okuma Alıştırmaları

Rusça okuma alıştırmaları için en temel seviyeyle başlamalısınız. Önemli olan okurken acele etmemenizdir. Hızlı okumak için değil doğru okumak için çabalayın. Kelimelerin telaffuzlarını ve vurgularını hafızanızda doğru kodlarsanız, telaffuzda sıkıntı yaşamazsınız.

eglenceli rusca
Eğlenceli Online Rusça Kursu

Kelime Cinslerini Ayırmak

Rusça, kelime cinsleri üzerine kurulu bir dildir. Her kelimenin bir cinsi vardır. Her kelimeyi niteleyecek olan sıfat, kelimenin cinsine göre çekilir. Fiiller geçmiş zamanda çekilecekse yine cinse göre çekilir. Kelimelerin cinsleri son harflerine göre belirlenir. Fakat, Rusçada çok fazla istisna vardır. Cinsler konusunda kursta ilk öğrendiğiniz kurallar genel olarak geçerlidir. Ama, istisnaları da mutlaka ezberlemelisiniz. İstisnaları da devamlı kullandığınızda alışabilirsiniz.

El Yazısı Alıştırmaları Yapmak

El yazısını güzel yazabilmek için sık sık alıştırma yapmalısınız. Bunun için özel el yazısı defteri alırsanız sizin için çok iyi olur. El yazısı alıştırmalarına harflerden başlamalısınız. Harf harf ilerleyin harfleriniz bittiğinde ise el yazısı defterinde bulunan basit kelimeleri yazın. Hem el yazısı defterinizi tamamlayın hem de kendiniz ayrı bir defterde bol bol alıştırmalar yapın. Eliniz alışıncaya ve hızlanıncaya kadar çalışın.

Dilbilgisi Kurallarını Öğrenmek

Dilbilgisi kuralları sıkıcı gibi gelebilir. Fakat, eğlenceli online Rusça kursu sayesinde, Rusça dilbilgisini çok seveceksiniz. Rusça dilbilgisinde öncelikle kelimeleri çoğul yapmayı öğrenirsiniz. Çoğul yaparken de yine istisnalar vardır. Daha sonra ismin hallerini öğrenirsiniz. Tekil, çoğul ve cinsler için hepsinde ayrı ayrı erkler vardır. İsmin hallerinde kullanılan pek çok edat bulunmaktadır. Bunları sık sık tekrar ederek ve yazarak çalışmalısınız. Aksi takdirde hepsini kısa sürede öğrenip aklınızda tutmanız imkansızdır. Bazıları çok kolayken, bazı ismin halleri sizi zorlayabilir.

İsmin hallerinden sonra fiiller, fiil çekimleri ve zamanlar gelir. Zaman konusunda çok sıkıntı çekmezseniz. Fakat fiil çekimlerinde bazen harf değişimleri olabilir. Bazı fiiller belirli isim halleriyle kullanılır. Bunları ezberlemeniz gereklidir. Fiilleri de liste şeklinde yazmanız yararınıza olacaktır.

Dinleme Alıştırmaları Yapmak

Dinleme çok önemlidir. Podcast, Rusça şarkılar, diziler ve filmler çok yararlı olacaktır. Dinlerken kelimeleri, çekimleri, fiilleri, zamanı ve kısaltmaları ayırt edebilirsiniz. Bu da sizi çok geliştirir. Şarkı dinlerken de şarkı sözlerini açıp, aynı anda okumayı deneyin. Çok eğlenceli ve yararlı bir yöntemdir.

Bir cevap yazın