You are currently viewing Aynı Anda İki Dil Öğrenilir Mi?
Sıfırdan C1 Seviyesinde İngilizce Öğrenmek

Aynı Anda İki Dil Öğrenilir Mi?

Yabancı dil bilmek ve kendini başka bir dille akıcı bir şekilde ifade etmek geçmişte olduğu gibi günümüz dünyasında da oldukça büyük bir meziyet olarak görülüyor. Özellikle birden fazla yabancı dil bilen kişiler başta iş dünyası olmak üzere pek çok konuda rağbet görmeye devam ediyor. Yabancı dil bilmenin pek çok alanda büyük artıları olduğu aşikar bir durumdur. Dünya insanı olmanın ya da bu şekilde tanıtılıp ifade edilmenin yolu da hiç şüphe yok ki yabancı dil bilmek ile ölçülüyor.

Günümüzde pek çok kişi bir yabancı dilin dışında başka bir yabancı dil bilerek daha fazla iş alanına ya da daha fazla kültüre hitap etmek istiyor. Bir dil bile öğrenmenin oldukça zor bir süreç olduğu bilinen bir şeydir. Ancak pek çok kişi daha donanımlı olabilmek adına aynı anda iki dil öğrenmeye çalışıyor. Her ne kadar iki yabancı dili aynı zaman zarfında öğrenmek zorlayıcı olsa da bunu başaran kişilerde bulunuyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli hususun olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Dil Öğrenme Süreci

Her dili öğrenirken belli bir zaman boyunca çaba sarf etmeniz gerekiyor. Çünkü dil öğrenimi büyük bir çaba ve özveri isteyen bir süreçtir. Ancak öğrenmek istediğiniz dil ya da dillere yatkınlığınız bulunuyorsa işiniz biraz daha kolay olacaktır. Dil öğrenirken başta dilbilgisi olmak üzere pek çok yeni şey öğreniliyor.

Bu nedenle her ne kadar zor bir süreç olsa da yeni şeylerin öğrenilmesiyle daha keyifli bir hal alabiliyor. Dil öğrenme sürecinde kişinin hangi dil neden öğrenmek istediği belirleyici noktadır. Çünkü bazı konu ya da durumlardan dolayı bazen zorlayıcı olabilen bu süreçte neden olduğunuz büyük bir kamçılayıcı olabilir. Hangi dil olursa olsun, ilk olarak bu dili neden öğrenmek istediğinizi mutlaka belirleyin.

İki Dili Birden Öğrenmek

Bazıları için iki dili aynı zaman içerisinde öğrenmek daha kolay olsa da pek çok kişi için bu durum büyük bir çılgınlık olarak ifade edilebilir. Ancak bu durum çok az kişi içinde olsa mümkün olabilecek bir şeydir. Yabancı dil öğrenme isteği aslında büyük bir doyumsuzluğa sevk edebilir.

Bunun temelinde ise aynı uzun ve zor süreci bir zaman diliminde halletmek isteği bulunur. Her ne kadar pek çok yabancı dil eğitmeni bu durumu imkansız gibi gürünse de aslında yapılabilme ihtimali olan bir şeydir. İlk olarak öğrenmek istediğiniz dilleri belirleyin ve bunları araştırın. Hangi dili neden ve hangi seviyede öğrenmeniz gerektiğine bir karar verip ona göre zaman planlaması yapmanız daha doğru olacaktır.

Birlikte Öğrenilecek Diller

Her dil belli bir aileden gelir. Aslında bu durumu bir soy ağacı gibi düşünebilirsiniz. Aynı aileden gelen diller birbirine daha çok benzediği için birlikte aynı zaman diliminde öğrenmeniz daha kolay olabilir.

Birlikte öğrenebileceğiniz diller şunlardır:

  • İngilizce ve Almanca
  • İspanyolca ve Portekizce
  • Fransızca ve Arapça
  • Hintçe ve Farsça
  • Türkçe ve Japonca
  • Çince ve Korece

Bu dilleri alfabe bazında değil de daha çok cümle yapısı ve aynı soydan gelme gibi yakın özelliklerini baz alarak bir araya getirdik. Eğer sizde bir ya da birkaç dili aynı anda öğrenmek isterseniz dillerin birbirleriyle olan yakınlığını incelemelisiniz.

İki Dil Birden Öğretiyoruz

Alanında uzman eğitim kadromuz sayesinde bir dilin yanı sıra ikinci bir yabancı dili de kolay bir şekilde öğrenmenize yardımcı oluyoruz. Yıllardır süregelen özverili ve alanında öncü lider kurum olmanın verdiği hizmet anlayışıyla bu süreci birlikte yönetiyoruz.

Bir cevap yazın